Znalezisko w ogrodzie

i

Autor: fot. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków/fb/ Pixabay

mazowieckie

W trakcie prac ogrodowych dziecko i mama odkryli prawdziwy skarb. Niezwykłe znalezisko w Józefowie

2024-05-28 14:29

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował o sensacyjnym znalezisku w Józefowie koło Legionowa. Ten niepozorny przedmiot powstał ponad 4000 lat temu i pochodzi z epoki neolitu. Obiekt został przekazany w depozyt Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie.

Podczas prac ogrodowych, mama i dziecko nie spodziewali się, że tego dnia spotka ich ogromne zaskoczenie. Okazało się, że znaleźli neolityczną siekierkę.

Niesamowite znalezisko w ogrodzie

Mazowiecki konserwator Marcin Dawidowicz powiedział, że siekierkę znaleziono przez przypadek - Znalazła ją pani wraz z dzieckiem podczas prac ogrodowych - dodał.

Konserwator przekazał, że z informacji, które posiada, wynika, że ta siekierka nie została znaleziona w rodzimym gruncie, tylko w materiale przywiezionym z innego miejsca. - Takie znalezisko to rzecz rzadka i jesteśmy pod wrażeniem tego, że ktoś miał tyle intuicji, żeby to zidentyfikować jako zabytek i poinformować konserwatora - podkreślił konserwator Marcin Dawidowicz.

Neolityczna siekierka. Jakie są dalsze plany wobec zabytku?

Mazowiecki konserwator zabytków dodał, że jednak w zbiorach muzeów archeologicznych jest trochę tego typu obiektów. - Zasugerowano nam nawet, żeby przekazać znalezisko do mniejszej placówki, która będzie z tego miała większy pożytek - zaznaczył Marcin Dawidowicz.

Odnaleziona została krzemienna siekiera, prawdopodobnie związana z osadnictwem kultury ceramiki sznurowej z okresu neolitu. Ten niepozorny przedmiot powstał ponad 4 tys. lat temu. Mazowiecki konserwator zabytków wyjaśnia, że - Samo datowanie obiektu i to, że jest to neolityczna siekierka, robi ogromne wrażenie. Dla przeciętnego człowieka jest to rzecz unikatowa i bardzo cenna - podkreślił Dawidowicz, dodając, że urząd będzie chciał nagrodzić znalazczynie i jej dziecko.

Na czym polega kultura ceramiki?

Kulturę ceramiki sznurowej wyodrębniono początkowo na podstawie charakterystycznego sposobu zdobienia ceramiki za pomocą odciśniętego sznura, od którego przyjęła nazwę. Dawniej nosiła ona nazwę kultury toporów bojowych ze względu na dużą ilość toporów znajdowanych w grobach.

Zjawiska charakterystyczne dla kultury ceramiki sznurowej można znaleźć na terenie rozciągającym się od południa Skandynawii aż po Alpy i wschodnie Karpaty pomiędzy Renem a środkową Wołgą. W Polsce największe skupiska występują na Śląsku, Kujawach oraz w południowej i południowo-wschodniej Małopolsce.

Konserwator zabytków opóźnia budowę Placu Centralnego