Centralny Port Komunikacyjny ma być przełomową inwestycją w skali całego kraju. Wybudowany w ten sposób węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Jednym z jego etapów ma być postawienie nowego portu lotniczego, który w początkowej fazie mógłby obsługiwać nawet do 40 mln pasażerów rocznie.
Centralny Port Komunikacyjny - budowa już od sierpnia?
Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, jednocześnie pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała zdradził, że planowe rozpoczęcie prac ma rozpocząć się na przełomie sierpnia i września tego roku. Mimo tego, że na terenie CPK nadal prowadzone są uzgodnienia.
– Każdy projekt budowlany ma swoje fazy i etapy. Jeśli ktokolwiek budował dom, to wie, że najpierw trzeba kupić działkę, dokonać uzgodnień, zaprojektować i znów uzyskać zgody i pozwolenia, znaleźć firmę, która to zbuduje. To nie jest tak, że wpada się na pomysł i następnego dnia koparka ryje ziemię i leje się beton. Na terenie CPK są wciąż prowadzone uzgodnienia, ale faktycznie jesteśmy w przededniu wbicia łopaty. Wszystko wskazuje na to, że takie prace rozpoczniemy na przełomie sierpnia i września – powiedział Horała.
Oddanie CPK do użytku w planach na 2028 rok
Minister przedstawił również możliwą prognozę zakończenia budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Według niego 2027 r. jest okresem realnym na zwieńczenie inwestycje i oddanie jej do użytku rok później, w 2028 roku.
– Tak. Wciąż jest to termin niezwykle ambitny, zakładający zakończenie prac budowlanych w 2027 r., a komercyjne otwarcie w 2028 r. To wyrównanie rekordu światowego, bo w tym tempie powstawało lotnisko w Stambule czy lotniska chińskie. To byłby więc rekord w Unii Europejskiej – podkreślił Horała.
– Wspomniany już port Berlin Brandenburg tak liczony – od pierwszej decyzji do komercyjnego otwarcia, to ponad 20 lat! A skoro zakładany termin otwarcia CPK jest rekordowy, to muszę zastrzec, że wiele ryzyk przed nami, że wiele może się stać podczas projektowania i budowy. Nie można wykluczyć, że w przyszłości powstaną jakieś opóźnienia. Ale dotychczas te ryzyka się nie zmaterializowały i trzymamy się harmonogramu – dodał.
Zobacz zdjęcia z Narodowego Marszu dla Życia i Rodziny w galerii poniżej: