Bliźniaki o różnym kolorze skóry.

i

Autor: Instagram/uczkin_wum

W Warszawie na świat przyszły bliźnięta... o różnym kolorze skóry! Jak to możliwe?

2023-02-16 8:55

Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM donosi o niezwykłym, medycznym fenomenie. W miejscu tym na świat przyszły bliźnięta o różnym odcieniu skóry. Chociaż dzieci są identyczne genetycznie, to ich wygląd znacznie się różni. Jak to w ogóle możliwe? Medycy tłumaczą.

Na świat przyszły bliźnięta o różnym odcieniu skóry

W Warszawie urodziły się wyjątkowe bliźnięta. W Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM lekarze powitali na świecie rodzeństwo, które choć jest identyczne genetycznie to... ma zupełnie inny odcień skóry. Jeden z braci jest rumiany, a drugi blady. Różnica w odcieniu ich skóry widoczna jest dla każdego laika gołym okiem.

- W tym tygodniu w naszym szpitalu przyszli na świat poprzez pilne cięcie cesarskie dwaj bracia z ciąży jednokosmówkowej dwuowodniowej - opisują zdarzenie lekarze na Instagramie.

Czytaj także: Tłusty czwartek. Czy dzieci mogą jeść pączki? Lekarka wyjaśnia

Medyczne wyzwanie

Jak doszło do tego, że bliźnięta mają inny kolor skóry? Jak się okazuje, jest to możliwe z medycznego punktu widzenia. Lekarze tłumaczą to wszystkim zainteresowanym.

- W ciąży tej wystąpiło rzadkie, ale bardzo poważne powikłanie jakim jest TAPS (ang. Twin Anemia Policytemia Sequence), czyli sekwencja czerwienicy niedokrwistości bliźniaczej. Zaburzenie to może wystąpić w ciążach mnogich, w których płody nierównomiernie dzielą jedno łożysko i sieć naczyń. Jeden z bliźniąt (ten blady) cierpi na niedokrwistość (anemię, ma za małą liczbę krwinek czerwonych), a drugi (ten rumiany) wręcz odwrotnie ma nadmiar krwinek czerwonych, czyli nadkrwistość. TAPS może rozwinąć się samoistnie lub wtórnie jako powikłanie laserowego leczenia klasycznego zespołu przetoczenia między płodami (TTTS – ang. Twin to Twin Transfusion Syndrome) - opisują medycy.

Szczęśliwe zakończenie

Mama wyjątkowych bliźniąt pozostawała pod opieką Poradni Ciąży Mnogiej od początku bieżącego roku. Prowadzenie tej ciąży wiązało się z wyborem jak najbardziej odpowiedniego postępowania, które do dzisiaj w zespole TAPS nie jest do końca ustalone. Medycy stanęli więc przed ogromnym wzywaniem.

Na szczęście cały zespół perinatologiczny, opiekujący się matką i płodami do momentu rozwiązania oraz neonatologiczny zajmujący się noworodkami uzyskał świetne wyniki terapeutyczne swoich działań i teraz mama i jej synkowie czują się dobrze.

Nasza redakcja wita na świecie!

Czytaj także: Teatry dla dzieci w Warszawie. Gdzie warto wybrać się z pociechą?

Zakrzepica w ciąży i po porodzie. Kiedy o niej mówimy?