18 marca w Szpitalu Południowym otwarto warszawską poradnię leczenia niepłodności. Dzięki temu diagnostyka i leczenie niepłodności będą w stolicy bardziej dostępne.
W Warszawie otwiera się miejska poradnia leczenia niepłodności
Otwarcie placówki to ważny krok do uruchomienia pierwszego w Polsce samorządowego ośrodka leczenia niepłodności metodą in vitro. Na inauguracji pojawili się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
- W ramach miejskiej poradni leczenia niepłodności powstaje niezbędne zaplecze kadrowe i logistyczne, a także powstaje laboratorium. W tym celu placówka zapewnia dostęp do opieki m.in.: ginekologa, androloga, endokrynologa oraz psychologa - przekazał ratusz.
Izabela Leszczyna, ministra zdrowia, uczestniczyła w otwarciu kliniki i podziękowała władzom stolicy za realizowany dotychczas miejski program in vitro oraz za tworzenie pierwszego w Polsce samorządowego ośrodka leczenia niepłodności. Dodała również, iż liczy na to, że przykładem Warszawy wkrótce również w innych miastach w kraju powstaną podobne placówki.
- Cieszę się, że jestem w szpitalu publicznym, w którym powstaje warszawskie centrum leczenia niepłodności z wykorzystaniem metody in vitro. Cieszę się bardzo, że to centrum stanie do konkursu i będzie walczyło o to, żeby takie świadczenie medyczne móc tutaj przeprowadzać. [...] Założeniem rządowego programu leczenia niepłodności jest to, żeby ta metoda była finansowana od początku do końca: od diagnozy, przez leczenie, prowadzenie ciąży i opiekę okołoporodową. Jestem przekonana, że w tym nowoczesnym miejscu z fantastyczną kadrą to musi się udać - powiedziała ministra zdrowia.
Warszawski program leczenia metodą in vitro
Z warszawskiego programu wsparcia skorzystało już ponad 9,5 tys. par. Prezydent Trzaskowski podkreślił, że do tej pory to samorządy pomagały mieszkańcom w ich staraniach o zostanie rodzicami i podziękował rządowi za przywrócenie finansowania in vitro z budżetu państwa.
- Jestem z tego dumny, że dzięki miejskiemu programowi in vitro, przez ten czas w Warszawie urodziło się ponad 2300 dzieci. Wydaliśmy na ten program ponad 50 mln zł - przypomniał prezydent.