Sto razy tańsza, ale mniej skuteczna? W Warszawie trwają pracę nad szczepionką przeciw COVID-19

2021-02-02 14:55

Ma być tańsza niż obecne na rynku, ale tak samo skuteczna. Tak o polskiej szczepionce przeciw Covid-19 mówi zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej, który nad preparatem pracuje. Szczepionka może trafić na rynek jeszcze w tym roku.

W Zabrzu powstał ekomural pochłaniający smog

Tańsza niż Pfizer, ale nie mniej skuteczna?

Polska szczepionka przeciw COVID-19 może trafić na rynek jeszcze w tym roku! Wyprodukowany przez zespół z Politechniki Warszawskiej preparat ma być sto razy tańszy od Pfizera, ale nie mniej skuteczny. W perspektywie może trafić na rynek międzynarodowy i wesprzeć te państwa, których nie stać na szczepionki Pfizera, Moderny czy AstraZeneca. Wiosną zaczną się testy szczepionki na zwierzętach. W jej skład wschodzi białko, a z jej przetrzymywaniem nie będzie problemu, bo wystarczy do tego zwykła lodówka. O jej skuteczności będzie można jednak mówić dopiero po wszystkich wykonanych badaniach. 

- Chcemy testować szczepionkę na ludzkich liniach komórkowych, a kolejna opcja to testowanie na zwierzętach, w tym przypadku na myszkach. Wtedy oznaczymy ilość przeciwciał. Mamy nadzieje, że ich jakość będzie wysoka. Będą to szczepionki, których produkcja będzie dużo tańsza, a jednocześnie będą mogły być przechowywane w lodówce, w temperaturze 4-6 stopni - mówi dr Anna Mazurkiewicz z Politechniki Warszawskiej.

To już nie kwestia czasu, tylko pieniędzy

Prace nad szczepionką przeciwko COVID-19 na Politechnice Warszawskiej trwają od wiosny 2020 roku. Jeden z celów, który przyświeca naukowcom z Politechniki Warszawskiej: szczepionka powinna być tańsza niż obecne na rynku i produkowana na masową skalę. Aby to było realne - potrzebni są inwestorzy, którzy chcieliby sfinansować badania i dalszą masową produkcję szczepionki. Docelowo mogłaby trafić nie tylko na polski rynek, ale też do Afryki i części Azji, gdzie dostęp do szczepień jest utrudniony. Naukowcy mówią, że do skutecznego zatrzymania pandemii koronawirusa powinniśmy zaszczepić 80 procent populacji Ziemi, czyli blisko 6 mld ludzi. W Afryce do dziś nikt nie został zaszczepiony, a to ponad miliard osób, których może nie być stać na szczepionki mRNA.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Czytaj także: Zakaz wjazdu do centrum miasta samochodów z silnikiem Diesla już w tym roku?

Powrót do szkoły. Pamiętasz coś z fizyki? To powinien być BANAŁ!

Pytanie 1 z 10
Jednostką siły jest: