Spis treści
- Syreny w Warszawie - miasto testowało system alarmowania (9.10.2024)
- Jak wypadł test syren w Warszawie?
- Warszawa ćwiczy i edukuje w Tygodniu Bezpieczeństwa
Syreny w Warszawie - miasto testowało system alarmowania (9.10.2024)
Aby móc skutecznie przeprowadzić ćwiczenia, miasto od dłuższego czasu prowadziło aktywną kampanię informacyjną. Mieszkańcy stolicy otrzymali również SMS-y z alertem RCB, w którym wyjaśniono powód uruchomienia syren oraz zaapelowano do odbiorców o zachowanie spokoju.
- Test odbył się przy wykorzystaniu syren miejskich (w liczbie 173) i tych należących do wojewody (ok. 230). Na ten moment mamy już pierwsze wnioski, system syren w niektórych miejscach nie jest wystarczająco słyszalny. Będziemy to analizować. Zgłoszenia na temat słyszalności sygnału wpływają również z aplikacji Warszawa19115, mamy już pierwszy meldunek, który będzie dla nas ciekawym materiałem do analizy - powiedział Jarosław Misztal, dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa.
Poza samym dźwiękiem syren oraz SMS-ami od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, do mieszkańców stolicy docierały również komunikaty Warszawskiego Systemu Powiadomień oraz Regionalnego Systemu Ostrzegania. Wiele informacji o ćwiczeniach pojawiło się też w mediach.
Jeszcze przez rozpoczęciem testów prezydent Rafał Trzaskowski pojawił się na konferencji w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa. W czasie wydarzenia podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację ćwiczeń oraz całego trwającego obecnie Tygodnia Bezpieczeństwa.
Jak wypadł test syren w Warszawie?
Jak wspomniał Jarosław Misztal, do służb docierały informacje o słabej słyszalności alarmu w niektórych częściach stolicy. Mieszkańcy sami przekazali redakcji Super Expressu Warszawa, że tego rodzaju problemy pojawiły się m.in. w ścisłym centrum miasta, ale również na niektórych terenach Mokotowa, Ochoty, Bielan oraz Pragi-Północ.
Co można zrobić w takiej sytuacji? "Jeśli nie słyszałeś/aś sygnału lub był on zbyt cichy, daj nam znać na specjalnej stronie Warszawa19115: https://warszawa19115.pl/syreny-alarmowe" - zaapelował w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski.
Warszawa ćwiczy i edukuje w Tygodniu Bezpieczeństwa
Warto zaznaczyć, że opisane działania nie były jedynymi, które w zakresie bezpieczeństwa podjęło 9 października miasto. W szkołach odbyły się bowiem specjalne lekcje dotyczące alarmu, ale również reagowania w sytuacjach kryzysowych i zagrożenia.
Poza tym, każdego dnia tego tygodnia przed Pałacem Kultury i Nauki działa namiot z logo "Warszawa chroni". W środku można porozmawiać ze służbami oraz zaopatrzyć się w materiały promocyjne.
Do 11 października po stolicy będzie także jeździł zabytkowy tramwaj z ekspertami Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa oraz przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej. Jego dokładną trasę i rozkład, ale również informacje o dzielnicowych inicjatywach w Tygodniu Bezpieczeństwa, znaleźć można na stronie internetowej Warszawa19115.