Syreny alarmowe w Warszawie

i

Autor: Aliaksandr Valodzin/East News

Z miasta

W Wielką Sobotę 19 kwietnia 2025 w Warszawie zawyją syreny. Dlaczego?

2025-04-18 21:13

W sobotę 19 kwietnia 2025 roku obchodzona jest przez Kościół katolicki Wielka Sobota. To ważne święto religijne poprzedzające najważniejszy dzień dla chrześcijan, czyli Niedzielę Wielkanocną. W Warszawie tego dnia rozlegnie się dźwięk syren. Jaki jest powód? Wbrew pozorom nie wiąże się to z obchodami świąt.

Dlaczego wyją syreny w sobotę 19 kwietnia w Warszawie?

W sobotę 19 kwietnia mieszkańcy Warszawy oraz goście usłyszą przeszywający dźwięk syren. Rozlegnie się on w samo południe nad miastem. Wbrew pozorom nie jest to element obchodów religijnych przypadającej w ten dzień Wielkiej Soboty, ani tym bardziej powód do niepokoju związany z ostrzeżeniami wydanymi dla mieszkańców.

Jak poinformował zespół prasowy wojewody mazowieckiego, dźwięk syren alarmowych to forma uczczenia pamięci uczestników i ofiar powstania w getcie warszawskim. 82. rocznicę wybuchu tego wydarzenia obchodzimy właśnie 19 kwietnia.

Sygnał zostanie uruchomiony na terenie Warszawy, potrwa 1 minutę i będzie to sygnał ciągły. Jednocześnie będzie to test poprawności działania systemu ostrzegania na terenie miasta stołecznego Warszawy.

"W ten symboliczny sposób upamiętnimy uczestników powstania w getcie warszawskim, walczących o wolność i godność człowieka. Tego dnia oddajmy hołd bohaterom, którzy stanęli do nierównej walki z wrogiem i zapłacili za to najwyższą cenę" – powiedział cytowany w komunikacie wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.

Ostatnio mieszkańcy Warszawy skarżyli się na odgłosy wystrzałów, eksplozji i śmigłowców słyszalne w prawobrzeżnej części miasta. Okazało się, że to tylko ćwiczenia wojskowe elitarnej jednostki GROM. Sobotni dźwięk syren alarmowych w mieście zapewne wywoła kolejną falę zaniepokojenia wśród mieszkańców.

Powstanie w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja. Bezpośrednią przyczyną, wywołanego przez żydowskie podziemne formacje zbrojne na terenie warszawskiego getta, powstania była decyzja Niemców o likwidacji getta warszawskiego w ramach planu zagłady europejskich Żydów. Zryw powstańców getta warszawskiego z 1943 roku był pierwszą akcją zbrojną o tak dużej skali, podjętą przeciwko Niemcom w okupowanej Europie.

Na czele grupy powstańców żydowskich stali m.in. Mordechaj Anielewicz i Marek Edelman. Mimo przytłaczającej przewagi wojsk niemieckich, oddziały żydowskie zdecydowały się na heroiczną walkę, która trwała przez blisko miesiąc.

W rocznicę tamtych dramatycznych wydarzeń, jak co roku, odbędzie się też popularna wśród mieszkańców Warszawy Akcja Żonkile. Wolontariusze będą rozdawali papierowe kwiaty, gotowe do przypięcia do ubrania.

Zobacz, jak wyglądała Akcja Żonkile na ulicach Warszawy dwa lata temu:

Syreny zawyły na alarm w Warszawie. Tak reagowali warszawiacy