Wanda Traczyk-Stawska - sylwetka Warszawianki Roku 2021

2021-11-10 15:26

Warszawianką Roku 2021 została Wanda Traczyk-Stawska! Mieszkańcy i mieszkanki stolicy wybrali ją bijąc rekord frekwencji! Głos na uczestniczkę Powstania Warszawskiego oddało ponad 51 tysięcy osób! W naszym artykule przybliżamy sylwetkę zwyciężczyni.

Wanda Traczyk-Stawska Warszawianką Roku 2021! Zwyciężczyni plebiscytu dostała ponad 51 tysięcy głosów. To więcej niż liczba głosów oddanych łącznie w latach 2018 i 2019 roku! Warszawianka Roku to plebiscyt honorujący kobiety, które swoją działalnością społeczną lub zawodową w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju i promowania Warszawy. Tytuł ten może być przyznany za działalność na rzecz stolicy, ale też realizację działań na rzecz promowania takich wartości jak otwartość, tolerancja, za wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej stolicy. W tym roku o tytuł konkurowało 10 kobiet: Katarzyna Augustynek, Sylwia Chutnik, Kamila Górniak, Marina Hulia, Agnieszka Kępka, Olga Kozierowska, Marta Lempart, Agnieszka Sikora, Wanda Traczyk-Stawska oraz Magdalena "Lusia" Żagałkowicz. Wszystkie one zasługują na uznanie, jedna w tym artykule skupimy się na sylwetce zwyciężczyni.

Policjanci z grupy SPEED szkolili się na torze

Wanda Traczyk-Stawska - psycholożka, nauczycielka i uczestniczka Powstania Warszawskiego

Wanda Traczyk-Stawska jest psycholożką, która przez wiele lat pracowała jako nauczycielka w Szkole Specjalnej na warszawskiej Pradze. Przed wojną harcerka Szarych Szeregów, dziś podkreśla, jak ważną edukacyjną rolę mogą pełnić organizacje harcerskie wobec wyzwań kryzysu klimatycznego.

W czasie II wojny światowej działaczka podziemia niepodległościowego, Żołnierka Armii Krajowej i uczestniczka Powstania Warszawskiego. Obecnie pełni funkcję Przewodniczącej Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy i, jak mówi, ma do wypełnienia żołnierski rozkaz: odszukać mogiły powstańcze na terenie miasta i doprowadzić do godnego upamiętnienia bohaterskiej śmierci towarzyszy broni. Inicjatorka budowy Izby Pamięci w parku Powstańców Warszawy. Przyczyniła się do ustanowienia dnia 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. W 2018 poparła protest rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie, a w październiku 2020 – protest przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych w Polsce.

Źródło: um.warszawa.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!