Nowe rozwiązania zawsze obarczone są pewną dozą ryzyka, ale często warto iść na całość. W Warszawie opracowywany jest nowy plan, który być może sprawi, że zmieni się nasze dotychczasowe postrzeganie kwestii, które do tej pory wydawały się stałe. Tym razem chodzi o ogrzewanie.
Tunele metra ogrzeją Warszawę
Metro Warszawskie oraz Veolia Energia Warszawa podpisały list intencyjny dotyczący współpracy nad projektem odzysku ciepła z infrastruktury metra. Spółki sprawdzą czy ciepło z tuneli, stacji czy systemów wentylacji może ogrzać stolicę. Takie rozwiązanie ma być zarówno ekologiczne, jak i korzystne finansowo dla warszawiaków.
Czytaj także: Awaria metra w Warszawie. Człowiek wpadł na torowisko
Wspomniany wyżej list intencyjny podpisany został 30 listopada tego roku. Tunele metra gromadzą duże ilości ciepła, a dzieje się tak z powodu zainstalowanej tam elektroniki, sprzętu, hamujących i przyspieszających pociągów oraz dużej liczby pasażerów, przebywających w jednym miejscu. Tak generowane ciepło odpadowe mogłoby się jeszcze na coś przydać. Nowoczesne systemy pozwalają je ponownie wykorzystać.
- Takie rozwiązanie to między innymi zmniejszenie wpływu na środowisko, ponieważ energia zawarta w cieple odpadowym jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. To również realne korzyści ekonomiczne w postaci optymalnych cen ciepła dla mieszkańców stolicy - podkreśla Veolia Energia Warszawa.
Czytaj także: Metro w Warszawie. Występują poważne utrudnienia, linia M1 na skróconych trasach
Współpraca między spółkami ma być długoterminowa, została zaplanowana na lata 2022-2027. Podobne rozwiązanie od dłuższego czasu wykorzystywane jest np. w Londynie, gdzie ciepło odpadowe metra zapewnia ogrzewanie i ciepłą wodę 1350 domom, szkołom i dwóm ośrodkom wypoczynkowym na terenie dystryktu Islington.
- Zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju stolicy, metro pozostanie nadrzędnym środkiem miejskiego transportu zbiorowego w mieście i docelowo sieć metra będzie składała się z pięciu linii, które będą generować jeszcze więcej ciepła. Dlatego już teraz rozpoczynamy prace nad innowacyjnym sposobem wykorzystania możliwości, jakie daje ciepło odpadowe generowane w mieście - powiedział Jerzy Lejk, Prezes Zarządu Metra Warszawskiego.