Pomiary ruchu rowerowego w Warszawie są prowadzone przez ZDM od 2014 r. Dzięki nim sprawdzić można zachowania rowerzystów oraz oszacować ich liczbę. System pomiaru składa się z ponad 50 kamer.
- ZDM analizuje i porównuje dane zbierane za pomocą cyfrowych kamer. W 2023 roku kamery pomiarowe zostały ustawione w 53 lokalizacjach w maju i czerwcu. Rejestrowały nie tylko ruch rowerowy, ale również elektryczne hulajnogi, urządzenia transportu osobistego i urządzenia wspomagające ruch. Jako dopełnienie nagrań wykorzystano dane z uruchomionych w 2022 r. automatycznych liczników (APR), które mierzą w trybie ciągłym ruch rowerowy i samochodowy. Wideorejestracja prowadzona jest w 53 punktach, liczniki automatyczne – w 25 punktach - przekazano.
Ilu rowerzystów jeździ po Warszawie? Rekordowe trasy rowerowe
Według obliczeń ZDM ruch rowerowy w Warszawie zwiększył się względem 2022 r. o ponad 11 proc. Drogowcy zaznaczyli, że "na nagraniach odnotowano ponad 88 tys. przejazdów, co pozwala oszacować łączny dobowy ruch w tych 53 punktach na 212 tys.".
- Po raz pierwszy w historii pomiarów przekroczona została granica 100 tys. tzw. podróży rowerem z i do centrum w ciągu jednej doby. Na granicy centrum ruch dobowy można oszacować na 103 tys. To wzrost aż o 18 proc. wobec zeszłego roku. O 15 proc. wzrósł ruch rowerów przez Wisłę – dobowo sięga on ok. 31 tys. Najpopularniejsze mosty to nadal Świętokrzyski i Łazienkowski, z obu korzysta 6-7 tys. osób na dobę. Na moście Świętokrzyskim już co czwarty pojazd to rower! - dowiadujemy się.
Poza tym prawdziwy rekord pobiła trasa w Al. Ujazdowskich. W rejonie pl. Na Rozdrożu ruch sięgnął 12 tys. przejazdów na dobę, a w popołudniowym szczycie - przekroczył 1000 na godzinę.
- To obecnie najbardziej ruchliwa trasa w stolicy i rekordowy wynik w historii pomiarów. Pierwsze miejsce w rankingu (zapewne chwilowo) oddała droga dla rowerów wzdłuż Kasprzaka i Prostej, co wynika z toczącej się tam budowy linii tramwajowej i utrudnień w ruchu. Bardzo popularne są też trasy na Towarowej, Czerniakowskiej, al. Jana Pawła II i Polu Mokotowskim. Z centrum i do centrum – 102 942. To 18 proc. więcej niż rok temu - przekazano.
Z danych uzyskanych przez ZDM wynika, że warszawiacy najrzadziej wybierają rower w soboty, gdy większość nie pracuje, a najczęściej - w czwartki.
Kim jest typowy rowerzysta w Warszawie?
Dzięki zebranym informacjom ZDM mógł również nakreślić portret typowego warszawskiego rowerzysty. Ten środek transportu jest wyraźnie popularniejszy wśród mężczyzn (33 proc. pań do 67 proc. panów). Mężczyźni częściej wybierają również strój sportowy, co nie zmienia faktu, że "przeważająca większość wszystkich rowerzystów jeździ w normalnym stroju". Z ubrań sportowych na rowerze korzysta mniej więcej co 10 użytkownik. Ponad 1/3 osób jeździ w kasku.
- Badanie sprawdzało też, na jakiego typu rowerach jeżdżą najczęściej warszawianki i warszawiacy. Niezmiennie prym wiedzie rower sportowy (52 proc.), drugim z kolei jest rower typu miejskiego (34 proc.). Widać tu jednak dużą zmianę – w zeszłym roku rowery sportowe stanowiły ponad 60 proc. a miejskie tylko 24 proc. Oddzielnie liczone są rowery Veturilo – ich udział w tym roku wyniósł tyle samo, co w ubiegłym, czyli nieco ponad 5 proc. Popularność roweru publicznego utrzymuje się na stabilnym, kilkuprocentowym poziomie - przekazano. Udział rowerów towarowych oszacowano natomiast na 0,12 proc.
Warszawski ośrodek pomaga zwierzętom od 15 lat. Zobacz zdjęcia leśnych pacjentów: