Nowe miejsce na mapie Warszawy - Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Ochocie już działa
- Bardzo się cieszę, że tutaj, na Ochocie powstało nowe Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. Tworzenie tego typu miejsc wspiera budowanie relacji między seniorami i młodzieżą, i pozwala na wymianę doświadczeń. Po sukcesie CAM-u Nowolipie wiemy, że takie przestrzenie to strzał w dziesiątkę, dlatego mam nadzieję, że tego typu centra będą inspiracją dla innych samorządów. Tu, przy Korotyńskiego 13, już teraz działa środowiskowy dom samopomocy, a w ciągu najbliższych miesięcy uruchomimy pozostałe funkcjonalności - przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Obecnie na miejscu kończy się już wyposażanie nowo wybudowanego obiektu. Wkrótce, poza wspomnianym środowiskowym domem pomocy dla osób z niepełnosprawnościami, w budynku rozpoczną działanie dom dzienny dla seniorów, placówka opiekuńczo-wychowawcza oraz żłobek. W Centrum Aktywności Międzypokoleniowej dla odwiedzających dostępne będą m.in. stołówka, kawiarnia ze sceną oraz letnim tarasem, a także niewielki zakład fryzjerski. Nie zabraknie również sal i pracowni warsztatowych. Swoje miejsce znajdą tam też stołeczne organizacje pozarządowe.
"Na parterze zachodniego skrzydła zaplanowano placówkę opiekuńczo-wychowawczą, która stanie się domem dla 14 podopiecznych w wieku od 10 do 18 lat. Wychowankowie będą mieszkać w nowoczesnych pokojach, mając do dyspozycji m.in. wspólną kuchnię, jadalnię oraz salon. Część elewacji tej części budynku pokryta została niezwykłym, przedstawiającym barwną, młodzieżową narrację muralem" - poinformowali urzędnicy.
W nowym żłobku utworzonych zostanie natomiast 150 miejsc dla najmłodszych warszawiaków. Rekrutacja do placówki ruszy już na wiosnę.
Zieleń i dostępność dla wszystkich
W najbliższym sąsiedztwie budynku zasadzono 80 drzew, które utworzyły ścieżkę dendrologiczną. Do tego doszły ozdobne trawy i krzewy. Zielenią został pokryty również niemal cały dach. Na miejscu nie brakuje także przestrzeni rekreacyjnych z ławkami, placu zabaw oraz siłowni plenerowej.
Aby obiekt był dostępny dla wszystkich, bez względu na wiek czy niepełnosprawności, działają w nim trzy windy, a wszystkie wejścia są niskoprogowe. Wnętrza są jasne i dostosowane kolorystycznie do potrzeb osób słabowidzących. Budynek został zaprojektowany przez xystudio, a za prace budowlane, których koszt wyniósł 36,8 mln zł, odpowiedzialne były firmy PRK 7 Nieruchomości sp. z o.o. i Trakcja SA.