Warszawa drży przed drugą falą koronawirusa. Ponad połowa respiratorów już zajęta. Brakuje też łóżek dla pacjentów z COVID-19

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Warszawa drży przed drugą falą koronawirusa. Ponad połowa respiratorów już zajęta. Brakuje też łóżek dla pacjentów z COVID-19

2020-09-29 11:42

Ze 115 respiratorów w miejskich szpitalach w Warszawie obecnie zajętych jest 70, z czego np. w Szpitalu Praskim wszystkie, czyli 21 respiratorów, a w Bielańskim 25 z 30 dostępnych - informuje urząd miasta. "Wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia w miejsce szpitali jednoimiennych trzystopniowy system hospitalizacji w Warszawie wygląda następująco: 1 stopień hospitalizacji: 126 łóżek, 2 stopień hospitalizacji: 228 łóżek, 3 stopień hospitalizacji: 442 łóżka (zajęte są 172). W miejskich szpitalach są 42 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2" - wyliczają urzędnicy.

- Na pewno łóżek w Polsce nie zabraknie i ich nie brakuje. Jeżeli widzimy, że gdzieś występują pewne problemy, to zapadają decyzje po stronie wojewody, żeby łóżka dla pacjentów COVID-owych przygotować - powiedział podczas konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia.

Na dzień 29.09.2020: 2305 łóżek zajętych, a dostępnych jest łącznie ponad 6 tysięcy. Respiratorów w użyciu na razie jest 130, przy czym w sumie jest ich ponad 800. Według danych Ministerstwa Zdrowia szpitale właśnie w ten sposób przygotowane są na przyjmowanie pacjentów z koronawirusem. Resort nie ma wątpliwości, że sprzętu wystarczy dla wszystkich.

Również szpitale w stolicy są coraz bardziej obłożone. Ze 115 respiratorów w miejskich placówkach zajętych jest obecnie 70. I tak np. w Szpitalu Praskim podłączonych jest 21 osób, czyli zajęte są wszystkie dostępne tam respiratory. W Szpitalu Bielańskim wolnych zostało zaledwie 5. W przypadku łóżek, placówki, w których przyjmowani są pacjenci w pierwszym stopniu specjalizacji mają ich do dyspozycji 126, w drugim 228, a w trzecim 442. Jak podkreślają eksperci, nie tylko duże obłożenie może być problemem w walce z koronawirusem. W szpitalach w Polsce brakuje personelu:

- Nikt nie mówi o tym, że jest za mało lekarzy. Średnia pielęgniarek w Europie wynosi 16, u nas jest 4. Średnia lekarzy w Polsce wynosi 22, w Europie 30. Po prostu nie ma pieniędzy! - alarmuje w rozmowie z VOX FM profesor Aleksander Sieroń, kardiolog i internista z Katowic. W Polsce na już potrzebnych jest blisko 68em tysięcy medyków.

ESKA XD #003
Sonda
Czy stosowanie się do zaleceń zapobiega zakażeniu koronawirusem?