Do wyboru jest kilka rodzajów biletów. Można wybrać zarówno takie, które są ważne przez kilkadziesiąt minut, kilka dni, ale także takie, które uprawniają do jazdy przez kilka miesięcy. Warto pamiętać, że uczniowie, studenci i seniorzy mogą skorzystać ze zniżek i wybrać bilet ulgowy.
Rodzaje biletów:
- bilet 20-minutowy,
- bilet jednorazowy 75-minutowy,
- bilet jednorazowy 90-minutowy,
- bilet grupowy 75-minutowy (do 10 osób),
- bilet dobowy (24 h),
- bilet 3-dniowy,
- bilet weekendowy,
- bilet weekendowy grupowy (do 5 osób),
Jeśli potrzebujemy biletu na dłuższy okres czasu mamy do wyboru kilka opcji. Wszystkie dostępne w kilku wariantach (imienny, warszawiaka, młodego warszawiaka, na okaziciela).
- bilet 30-dniowy,
- bilet 90-dniowy,
- bilety 30-dniowe z oferty "Warszawa+",
- roczny bilet dla dziecka z rodziny z trójką dzieci,
- roczny bilet seniora (65+)
Szczegóły dotyczące korzystania z biletów oraz cen znajdują się na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.
Gdzie kupić bilet?
Jest wiele możliwości zakupu biletu uprawniającego do korzystania z transportu publicznego. Dlatego raczej nie warto ryzykować. Warszawscy kontrolerzy raczej nie są pobłażliwi.
W większości pojazdów oraz w okolicy przystanków i stacji metra znajdują się biletomaty. Na terenie stolicy działają też Punkty Obsługi Pasażerów. Bilety można kupić także przez telefon. Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji, które pozwalają kupić bilety jednorazowe i długookresowe. Bilety na warszawską kartę miejską czy elektroniczną legitymację studencką można doładować też na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.
Ile kosztuje mandat?
W porównaniu do cen biletów naprawdę nie warto ryzykować jazdą "na gapę". Kara za brak biletu to 266 zł. W przypadku, gdy korzystamy z biletów ulgowych - 196 zł. W pierwszym przypadku kara stanowi 38-krotność ceny biletu.