Ulica Krucza w Warszawie

i

Autor: MAREK KUDELSKI/ SUPER EXPRESS Krucza przejdzie rewolucję!

Warszawa: Krucza zmieni oblicze. Ruszył przetarg na opracowanie projektu

Ruszył przetarg na projekt przebudowy ulicy Kruczej, która na odcinku między Al. Jerozolimskimi a ul. Piękną zostanie zwężona do jednego pasa, a na środku będzie szeroki deptak wśród zieleni. Projektant będzie miał 16 miesięcy na wykonanie zadania. Przebudowa powinna zacząć się w 2023 roku.

Ruszył przetarg na przygotowanie projektu nowej Kruczej. Termin składania ofert mija 9 sierpnia. Projektant będzie miał 16 miesięcy na wykonanie zadania. Przebudowa powinna zacząć się w 2023 r.

Na Śródmieściu, jak w Barcelonie

- Chcemy zrealizować Kruczą w wersji nieco przypominającej barcelońską Ramblę. To znaczy, że środkiem tej ulicy prowadziłby szeroki pasaż pieszy z dwoma szpalerami drzew, z dopuszczonym ruchem rowerów. Jezdnia zostałaby ograniczona do jednego pasa z jednej i z drugiej strony tego deptaka - mówi Jakub Dybalski, rzecznik ZDM.

Kierowcy na Kruczej muszą spodziewać się jednak większych zmian.

- Zakładamy, że ulice poprzeczne nie miałyby przejazdu przez Kruczą. Za to na tym odcinku funkcjonowałyby w dwóch miejscach zawrotki dla aut. Oczywiście ważnym elementem zmian, byłoby istotne zazielenienie wspomnianego pasażu po środku, który w zależności od miejsca miałby szerokość mniej więcej od 8 do 15 metrów - dodaje Dybalski.

Nowa Krucza - pasaż zacieniony szpalerami wysokich drzew

Przetarg składa się z czterech części. Poza projektantem Kruczej wskazany zostanie również projektant lub projektanci, którzy przygotują projekty wykonawcze ul. Okrzei (na całej długości), Chodeckiej (na odcinku między ulicami Balkonową a Matki Teresy z Kalkuty), al. Solidarności (droga dla rowerów między al. Jana Pawła II a ul. Leszno).

Jak zaznaczył stołeczny ratusz, ulica Krucza przejdzie metamorfozę i zyska śródmiejski charakter. Środek jezdni zajmie szeroki na kilkanaście metrów pieszy pasaż, zacieniony szpalerami wysokich drzew. Auta pojadą jednopasmowymi jezdniami po obu stronach pasażu. Skrzyżowania z ulicami poprzecznymi nie będą przejezdne, w zamian na odcinku od Pańskiej do Alej Jerozolimskich pojawią się zawrotki. "Tym samym ul. Krucza stanie się przestrzenią przyjazną dla wszystkich oraz miejscem sprzyjającym rozwojowi usług i gastronomii. Powstaną brakujące przejścia dla pieszych, infrastruktura rowerowa i zieleń" - przekazał ratusz.

Nowe Centrum Warszawy

Zmiana oblicza ul. Kruczej jest jednym z elementów Nowego Centrum Warszawy. W 2020 r. w ramach tego programu przebudowano al. Jana Pawła II i rondo Czterdziestolatka. Dwa miesiące temu zakończyła się przebudowa ronda Dmowskiego i ul. Marszałkowskiej. Powstały cztery nowe naziemne przejścia dla pieszych i infrastruktura rowerowa, ponadto w tym rejonie przybyła ponad setka drzew oraz tysiące krzewów i bylin.

Zakończono też przebudowę pl. Pięciu Rogów. Na skrzyżowaniu ulic Chmielnej, Zgoda, Brackiej i Szpitalnej pojawiły się 22 drzewa, ławki i fontanna. Wprowadzono też nową stałą organizację ruchu.

Plac Pięciu Rogów - przebudowa skończona

Zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy będzie więcej. Trwa budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w pobliżu Pałacu Kultury, a docelowo, w ciągu kilku najbliższych lat, w koordynacji z PKP PLK, które będą remontować tunel średnicowy, przebudowane zostaną Al. Jerozolimskie. Wcześniej nowego charakteru nabierze ul. Marszałkowska od pl. Konstytucji do pl. Bankowego, a także okolice pl. Trzech Krzyży.

Plac Pięciu Rogów już otwarty. Warszawiacy i urzędnicy oceniają