Miejskie rowery

i

Autor: UM Warszawa Miejskie rowery

inwestycje

Warszawa, Marki i Wołomin otrzymały dofinansowanie. Powstaną nowe ścieżki rowerowe

2024-12-14 18:16

Warszawa, Marki oraz Wołomin otrzymały wsparcie w wysokości ponad 58 milionów złotych z Funduszy Europejskich na rozwój infrastruktury rowerowej. Inwestycja ta ma kluczowe znaczenie dla poprawy komfortu i bezpieczeństwa rowerzystów w metropolii oraz jej okolicach. Gdzie powstaną nowe drogi?

58 milionów złotych na nowe drogi rowerowe

Projekt m.st. Warszawy pn. „Rozwój sieci tras rowerowych Warszawy – etap III” otrzymał dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Łączna kwota wsparcia wynosi 58,3 mln zł, z czego blisko 50 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje w samej Warszawie. Pozostała część funduszy trafi do ościennych gmin, takich jak Marki i Wołomin.

Już powstało siedem kilometrów nowych tras

W ramach realizacji projektu wybudowano i przebudowano już 7 kilometrów dróg rowerowych. Ważne odcinki, które powstały to m.in.:

Ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Marszałkowskiej – od Metra Centrum do Placu Bankowego,trasy na Ursynowie, takie jak ul. Wąwozowa, ul. Sępa Szarzyńskiego, ul. Rosoła oraz ul. Płaskowickiej.

Planowane inwestycje na najbliższe lata

Do zakończenia projektu zaplanowano realizację kolejnych tras rowerowych w kluczowych lokalizacjach, w tym:

  • ul. Waszyngtona (od Ronda Waszyngtona do Ronda Wiatraczna),
  • Al. Solidarności (od ul. Okopowej do Al. Jana Pawła II),
  • Al. Jerozolimskie (od ul. Śmigłowca do ul. Popularnej),
  • ul. Strażacka (od ul. Cyrulików do ul. Żołnierskiej).

Infrastruktura ta została zaprojektowana w pobliżu węzłów przesiadkowych, takich jak Metro Centrum czy Metro Młociny, co pozwoli na lepsze zintegrowanie transportu rowerowego z komunikacją miejską.

Komfort dla rowerzystów i pieszych

Projekt uwzględnia również infrastrukturę towarzyszącą, w tym podpórki pod stopy przy przejściach, stojaki rowerowe oraz nowe chodniki. Wzdłuż dróg rowerowych powstanie aż 17 km chodników spełniających wymogi dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Bezpieczniej i bardziej ekologicznie

Nowa infrastruktura pozwoli rowerzystom unikać jazdy po chodnikach i jezdniach, co znacznie poprawi bezpieczeństwo na drogach. Jednocześnie inwestycje wpisują się w koncepcję Nowego Centrum Warszawy, która zakłada promowanie transportu ekologicznego.

Budżet obywatelski jako wsparcie inicjatywy

W projekcie uwzględniono również przedsięwzięcia wybrane przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego, takie jak budowa dróg rowerowych przy ul. Rembielińskiej, ul. Światowida czy ul. Grenadierów, informuje stołeczny ratusz.

Blokada Ostatniego Pokolenia na Wisłostradzie (13.12.2024), zdjęcia:

W Warszawie brakuje rowerów Veturilo. Mieszkańcy alarmują