Najbardziej zakorkowane miasta świata
Już od kilku lat powstaje ranking INRIX Global Traffic Scorecard, który pokazuje, jak mocno zakorkowane są duże miasta świata. Narastająca liczba mieszkańców w aglomeracjach sprawia, że na drogach jest coraz więcej samochodów. To oczywiście powoduje korki. Gdzie sytuacja wygląda najgorzej? Jeśli pod uwagę weźmiemy cały świat, na "lidera" rankingu wybija się turecki Stambuł (przypisany w zestawieniu do Azji) - tam spędzimy w korkach średnio nawet 105 godzin rocznie. Na podium znajdują się też Nowy Jork i Chicago.
W Europie najwięcej postoimy w korkach w Londynie - aż 101 godzin na rok. Niewiele mniej czasu spędzimy, jadąc ulicami Paryża, bowiem tam czeka się 97 godzin rocznie. W klasyfikacji europejskiej dość wysoko jest także stolica Polski. Warszawa zajęła 6. miejsce w Europie i 20. na świecie. Tu kierowcy stoją w korkach nawet 70 godzin rocznie. Co ciekawe, to o 15 proc. więcej niż w zeszłym roku.
Nie tylko Warszawa. Tu również ulice się korkują
W zestawieniu INRIX znalazły się także inne polskie miasta. One jednak nie znajdują się nawet w pierwszej dwudziestce europejskich aglomeracji. Poznań zajął 28. miejsce w Europie i 55. na świecie z czasem 57 godzin rocznie. To oznacza, że kierowcy marnują nawet ponad dwa dni, stojąc w korkach w stolicy Wielkopolski. Niewiele niższe miejsce zajął Wrocław - jest dwie lokaty za Poznaniem zarówno w klasyfikacji europejskiej, jak i światowej. To oznacza, że problem korkujących się ulic występuje nie tylko w stolicy.
Oto pierwsze dziesięć miast w Europie, które znalazły się w rankingu INRIX Global Traffic Scorecard:
- Londyn - 101 godzin rocznie
- Paryż - 97 godzin rocznie
- Dublin - 81 godzin
- Bruksela - 74 godziny
- Rzym - 71 godzin
- Warszawa - 70 godzin
- Bath - 68 godzin
- Lublana - 67 godzin
- Galway - 67 godzin
- Bristol - 65 godzin
W całym rankingu bierze się pod uwagę nie tylko stopień zakorkowania miast, ale też to, jaki koszt ponosi kierowca w danym kraju. Mierzy się również najniższą prędkość pojazdów podczas godzin szczytu - INRIX rozróżnia zarówno te poranne, jak i popołudniowe. W rankingu ważna jest też zmiana rok do roku pod względem liczby godzin stania w korkach.
Korki w centrum Warszawy po zamknięciu tunelu, zdjęcia: