Historia Warszawy

Warszawa na zdjęciach z sierpnia 1873 roku. Miasto widziane z wieży Zamku Królewskiego

Niezwykłe zdjęcia dokumentują obraz Warszawy z lat 70. XIX wieku, a więc sprzed ponad 150 lat! Zobacz oryginalne fotografie.

Najstarsze warszawskie fotografie

Konrad Brandel był jednym z pionierów polskiej fotografiki. To właśnie temu żyjącemu w latach 1838-1920 pasjonatowi zawdzięczamy między innymi najstarsze polskie zdjęcia lotnicze wykonane z balonu wznoszącego się nad Warszawą.

Innym jego osiągnięciem jest seria dziesięciu zdjęć wykonanych z wieży Zamku Królewskiego w Warszawie. Artysta wykorzystał do ich zrobienia rusztowanie remontowanej wówczas wieży i w efekcie 26 sierpnia 1873 roku powstała seria 10 ujęć miasta z wysokości.

Fotografie zachwycają świetną jakością i detalami, z których wyłania się zachwycający obraz stolicy Polski sprzed ponad 150 lat. Niestety, jedna z fotografii zaginęła. Natomiast pozostałe dziewięć znajdują się w zbiorach Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy oraz w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Nietypowy gadżet - zdjęcie 360 stopni w XIX wieku

Aby zaprezentować to dzieło Brandla szerszej publiczności, Adolf Kozarski zastosował ciekawe rozwiązanie. Wykonał specjalny drzeworyt, który po sklejeniu z innymi zdjęciami z serii (również w formie drzeworytu) tworzył specjalną obręcz, do której można było włożyć głowę i podziwiać panoramę Warszawy, tak jakby było się na wieży. Dla lepszego efektu dzieło to podwieszano jeszcze pod lampę, która dawała imitację dziennego światła.

Wspaniała panorama Brandla zachwyca do dziś, a obserwując zdjęcia można zauważyć m.in. jak małym miastem była ówczesna Warszawa (bazując na współczesnych standardach i porównaniu). Na horyzoncie, niemal z każdej strony, rysuje się krajobraz podmiejskich pól i łąk.

Zobacz w naszej galerii, jak prezentowała się dawna Warszawa na oryginalnych zdjęciach Konrada Brandla:

Niezwykła atrakcja 20 minut od Warszawy! Spodoba się miłośnikom przygód