Nowy ranking powstał na podstawie blisko 150 pytań, zadanych ponad 52 tys. mieszkańcom i mieszkankom 79 miast z całego świata. Najistotniejszy wniosek wypływający z opublikowanego badania, to że średnie miasta (do 3 mln mieszkańców) zostawiają w tyle największe metropolie świata.
Warszawa na 4. miejscu. Przed nią tylko Amsterdam, Wiedeń i Kopenhaga
Firma Boston Consulting Group, autor badania podał do wiadomości, że najlepiej oceniono w Warszawie transport, dostęp do towarów i usług, równość dochodów, łatwość integracji czy więzi społeczne. Znacznie gorzej na tym tle oceniono warunki mieszkaniowe, opiekę zdrowotną, bezpieczeństwo oraz możliwości biznesowe dla firm.
Przedstawiony ranking podzielono na cztery podgrupy - największe metropolie (powyżej 10 mln mieszkańców), większe (powyżej 3 mln), średnie (poniżej 3 mln) oraz miasta rozwijające się, których próg populacji zależy od ich wielkości.
Warszawa, przyjęta do trzeciej sekcji, prezentuję się zaskakująco dobrze. Stolica Polski zajęła 4. miejsce, oddając podium Amsterdamowi, Wiedniowi i Kopenhadze. Warto zaznaczyć, że w kategorii wzięto pod uwagę jedynie 28 miast, które spełniły wyżej wymieniony warunek, z całej puli 79.
Stolica Polski dobra dla miliarderów? W kwietniu opublikowano ciekawy raport
Firma konsultingowa Henley & Partners znana jest przede wszystkim z udostępniania corocznego raportu o stanie przyciągania multimilionerów i miliarderów przez miasta naszego globu. Najnowsze badanie, opublikowane w kwietniu tego roku wskazuje, że Warszawa radzi sobie w tym aspekcie całkiem dobrze.
Spośród 97 aglomeracji świata udało jej się przeskoczyć kilka czołowych miast naszego kontynentu. W Warszawie swoje życie prowadzą 33 osoby, których majątek przerasta setki milionów dolarów. Plasuje to stolicę Polski na 52. miejscu w rankingu Henley & Partners. Jeżeli zaś chodzi o miliarderów, to zdaniem autorów raportu mieszkańcami Warszawy są trzy o takim statusie majątkowym.
Przeprowadzony raport daje przesłanki o dynamicznym wzroście stolicy Polski w tej kwestii.