Warszawa w czerwonej strefie. Jakie obostrzenia obowiązują?
Od soboty 17 października Warszawa będzie w czerwonej strefie. To oznacza kolejne obostrzenia. Niektóre z nich były znane wcześniej, jednak podczas czwartkowej konferencji premier Morawiecki ogłosił zaostrzenie zasad. Więcej o zasadach obowiązujących w czerwonej strefie przeczytasz >>TUTAJ<<. Czy Warszawa jest na nie gotowa?
Czy Warszawa jest gotowa na nowe obostrzenia?
- Niestety, rząd po raz kolejny wprowadził ograniczenia nie konsultując zmian z samorządami, a to przecież właśnie na poziomie lokalnym będzie realizowana zdecydowana większość z nich - podkreśla prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski. Kluczowe są trzy obszary obsługiwane przez państwo lub samorząd:
- edukacja,
- transport publiczny
- oraz służba zdrowia.
Będzie paraliż komunikacji miejskiej w Warszawie?
Rząd zadecydował, że w pojazdach transportu publicznego ma podróżować tylko 30% pasażerów. Przy założeniu, że po wejściu do czerwonej strefy z komunikacji będzie korzystało tylko 55% zwykłej liczby pasażerów, to żeby ich przewieźć z zachowaniem rygoru 30% dopuszczalnej liczby pasażerów w pojeździe, Warszawa potrzebowałaby:
- 2708 autobusów (a w ruchu mamy 1477!)
- 99 pociągów metra (a mamy 54)
- 776 tramwajów (a mamy 423)
- 37 pociągów SKM (a mamy 20)
- Jeszcze przed wybuchem pandemii Warszawa złożyła zamówienie na nowe autobusy, nowe tramwaje i nowe pociągi metra. Ale producenci potrzebują czasu, żeby je dostarczyć. Żadne, powtarzam – ŻADNE miasto świata nie jest w stanie z dnia na dzień zorganizować 1300 nowych autobusów, 50 pociągów metra, 300 tramwajów i 17 pociągów SKM - podkreśla prezydent Trzaskowski.
Jakie działania podjęła stolica ws. obostrzeń dla czerwonej strefy?
- My, tak jak na wiosnę, wysyłamy na ulice wszystko co mamy. Codziennie badamy obłożenie poszczególnych linii i tam, gdzie jest ono największe, kierujemy dodatkowe pojazdy. Cały tabor regularnie dezynfekujemy, a kierowców, motorniczych i maszynistów wyposażyliśmy w płyny dezynfekujące i środki ochrony osobistej, zapewniając im także, we współpracy z firmą zewnętrzną, badania pod kątem COVID-19 . Dezynfekujemy też przystanki wodą wysoko ozonowaną - podkreśla Trzaskowski.
Czytaj także: Nowe obostrzenia w żółtej strefie! Jakie zasady obowiązują w żółtych powiatach?
Będą kontrole policji w komunikacji miejskiej?
- Rząd tylko ogłasza kolejne limity liczby pasażerów, ale nadal nie stworzył nawet podstaw prawnych do tego, by skutecznie tę liczbę kontrolować i nie wyjaśnił, kto miałby to robić. Dlatego domagam się od rządu, żeby policja i Straż Miejska, która decyzją rządu zaczęła podlegać policji, uzyskały stosowne uprawnienia i rozpoczęły kontrole w pojazdach komunikacji miejskiej - podkreśla prezydent stolicy.
Liczba zakażonych koronawirusem na Mazowszu przekroczyła już 21 tys.