Ponad 500 kilometrów powierzchni, dwa miliony mieszkańców, ok. 140 tys. zł PKB na mieszkańca (200 proc. średniej krajowej), siedziba tysięcy firm, w tym tych najbardziej znanych, najważniejszy ośrodek polityczny i największy edukacyjny i kulturalny, przez jednych ukochana, przez innych skrajnie nielubiana - słowem - Warszawa.
Rozwój Warszawy przyspieszył po wejściu do Polski do UE, dzięki unijnym środkom powstały nowe drogi, dodatkowe linie metra, wybudowano obwodnice, wyremontowano tysiące kilometrów dróg w mieście. Zmiany w infrastrukturze widać w każdej dzielnicy, a ich symbolem mogą być drapacze chmur w centrum czy Stadion Narodowy po prawej stronie Wisły. Jak będzie zmieniać się miasto w najbliższych latach? Na pewno należy spodziewać się zagęszczenia zabudowy w centrum Warszawy, budowy nowych osiedli, także na obrzeżach. Trudniej wyobrazić sobie stolicę za kilkadziesiąt lat.
Warszawa przyszłości. Tak może wyglądać stolica w 2100 roku
Jak będzie wyglądała Warszawa za około 100 lat? Z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja, która wygenerowała dla nas obrazy stolicy w 2100 roku. Co ciekawe, miasto, na pierwszy rzut oka, nie różni się znacząco od tego, w którym dziś żyjemy. Wieżowce mają mieć bardziej smukłe kształty, będzie ich także zdecydowanie więcej, niż obecnie. Na pewno zniknie najbardziej charakterystyczny budynek, bo na obrazach nie widać już Pałacu Kultury i Nauki.
Zobaczcie zdjęcia Warszawy w 2100 roku!