Renowacja kamienicy przy Wilczej 65 z użyciem dawno zapomnianej technologii
Zapomniana na sto lat technologia przywróci dawny blask kamienicy przy Wilczej 65. Dekoracja fasady jest szczególnie bogata. Do jej wykonania użyto tzw. "cementu romańskiego".
- Materiał ten był w drugiej połowie XIX wieku bardzo modny i szeroko stosowany w dekorowaniu fasad. Mocny i odporny na działanie czynników atmosferycznych był łatwy w produkcji. Bardzo dobrze imitował kamień pod względem koloru i trwałości. Wytwarzano go z wypalanych gliniastych margli wapiennych z domieszką kruszyw. Swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do starożytnych cementów rzymskich, które również posiadały ładną, ciepłą barwę. Z tego względu cement romański idealnie nadawał się do wykonywania dekoracji architektonicznych fasad budynków w modnych na przełomie XIX i XX wieku neo-stylach - mówi Sylwia Brzezińska z biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Czytaj także: Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - PROGRAM OBCHODÓW w Muzeum Powstania
Po Pierwszej Wojnie Światowej cement romański został wyparty przez tańsze materiały - cement portlandzki i gips. O technologii zapomnieliśmy na sto lat - teraz wróciła.
- Jeszcze kilkanaście lat temu wykonanie wystroju w tej technologii nie byłoby możliwe, ponieważ od stu lat jej nie stosowano i praktycznie zapomniano. Dopiero niedawno technologię wykonywania cementu romańskiego zrekonstruowano, dzięki czemu materiał ten pojawił się w ofercie zapraw konserwatorskich - dodaje Brzezińska.
Prace ruszyły w maju, efektów powinniśmy się spodziewać jesienią 2021. Biuro konserwatora przeznaczyło na odnowienie fasady 200 tysięcy złotych.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!