Renowacja kamienicy przy Wilczej 65 z użyciem dawno zapomnianej technologii
Zapomniana na sto lat technologia przywróci dawny blask kamienicy przy Wilczej 65. Dekoracja fasady jest szczególnie bogata. Do jej wykonania użyto tzw. "cementu romańskiego".
- Materiał ten był w drugiej połowie XIX wieku bardzo modny i szeroko stosowany w dekorowaniu fasad. Mocny i odporny na działanie czynników atmosferycznych był łatwy w produkcji. Bardzo dobrze imitował kamień pod względem koloru i trwałości. Wytwarzano go z wypalanych gliniastych margli wapiennych z domieszką kruszyw. Swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do starożytnych cementów rzymskich, które również posiadały ładną, ciepłą barwę. Z tego względu cement romański idealnie nadawał się do wykonywania dekoracji architektonicznych fasad budynków w modnych na przełomie XIX i XX wieku neo-stylach - mówi Sylwia Brzezińska z biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Czytaj także: Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - PROGRAM OBCHODÓW w Muzeum Powstania
Po Pierwszej Wojnie Światowej cement romański został wyparty przez tańsze materiały - cement portlandzki i gips. O technologii zapomnieliśmy na sto lat - teraz wróciła.
- Jeszcze kilkanaście lat temu wykonanie wystroju w tej technologii nie byłoby możliwe, ponieważ od stu lat jej nie stosowano i praktycznie zapomniano. Dopiero niedawno technologię wykonywania cementu romańskiego zrekonstruowano, dzięki czemu materiał ten pojawił się w ofercie zapraw konserwatorskich - dodaje Brzezińska.
Prace ruszyły w maju, efektów powinniśmy się spodziewać jesienią 2021. Biuro konserwatora przeznaczyło na odnowienie fasady 200 tysięcy złotych.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!