zdjęcia

Tak wyglądała Warszawa w latach 90. Miasto kontrastów, symbol przemian. Archiwalne zdjęcia

2025-01-21 8:16

Jarmark Europa, Cricoland, pierwszy McDonald's, afisze wolnych wyborów i reklamy, handel z łóżek polowych, "szczęki" i jugokioski, Józef Tkaczuk, pierwszy dzień wiosny, ale też narkomania, bieda i strajki. Warszawa w latach 90. była pełna skrajności. Jak wyglądała codzienność mieszkańców stolicy 30 lat temu? Zobaczcie zdjęcia w naszej galerii, które rok temu były prezentowane na wystawie "Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90." w Muzeum Warszawy.

Spis treści

  1. Warszawa w latach 90. Zdjęcia
  2. Archiwalne zdjęcia profesjonalistów i amatorów 

Warszawa w latach 90. Zdjęcia

Fotografia opowiada lata 90. i Warszawę tamtego czasu jak żadne inne medium. Na zdjęciach, amatorskich i zawodowych, utrwalono dekadę transformacji i jej wpływ na przestrzeń miasta. Wystawa "Błysk, mat, kolor" w Muzeum Warszawy sięgnęła do archiwów profesjonalnych fotografów, fotoreporterek, artystów, ale i do prywatnych rodzinnych albumów. Fotografia analogowa była wtedy powszechnym sposobem zapisu rzeczywistości. A rzeczywistość zmieniała się i zaskakiwała. Przestrzenią miasta zawładnęły kolorowe reklamy, wyrosły szklane wysokościowce, na ulicach obywał się wolny handel, szły nimi protesty i strajki. Jak czas gwałtownych przemian uchwyciła fotografia? Jak widziano wtedy miasto? W jakim stopniu pamięć o latach 90. opiera się na fotografii? Zobaczcie w galerii poniżej niektóre zdjęcia z wystawy, która była prezentowana w Muzeum Warszawy na przełomie 2022 i 2023 roku.

Archiwalne zdjęcia profesjonalistów i amatorów 

Przedstawiciele Muzeum przyznali, że wybór twórców i prac był niełatwym zadaniem. Obok już wcześniej uznanych fotografów i fotografek (Edward Hartwig, Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal, Anna Beata Bohdziewicz, Anna Musiałówna) prezentowane były prace młodych, wkraczających w latach 90. na rynek wolnych mediów (Maria Zbąska, Piotr Wójcik, Krzysztof Miller), artystów (Zofia Kulik, Paweł Althamer, Teresa Gierzyńska), fotografów prasowych (Kacper M. Krajewski, Anna Biała, Adam Marzec), filmowców i dokumentalistów (Marcel Łoziński, Krzysztof Kieślowski, Barbara Sass). Jedna z części wystawy stanowiła fotografia niezawodowa – amatorska, rodzinna, pamiątkowa. W wyniku zaangażowania ponad 40 osób, które odpowiedziały na hasło zbiórki fotografii niezawodowych przedstawiających Warszawę lat 90., zdjęcia z ich zbiorów zostały włączone w opowieść o pamięci współtworzonej przez fotografię, pokazując tematy niewidoczne z perspektywy fotoreportażu czy z pola sztuki.

Dworzec Autobusowy Warszawa Zachodnia, tu czas się zatrzymał
Jemy co chcemy
Tradycyjna warszawska wereszczaka