Komin dym

i

Autor: Justyna Świderska Zaczął się kolejny sezon grzewczy. Czy smog znowu da się we znaki?

Z Warszawy

Zakaz palenia węglem w Warszawie. Nowe regulacje weszły właśnie w życie

2023-10-05 15:45

Węgiel nie dla mieszkańców Warszawy. W ramach nowelizacji uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od 1 października w Warszawie zaczął obowiązywać zakaz palenia węglem w piecach i kominkach. Zakaz dotyczy również paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem węgla.

Wyjątek mają stanowić jedynie instalacje, które spełniają wymogi tzw. ekoprojektu, a ich eksploatacja rozpoczęła się przed 1 czerwca 2022 r. oraz instalacje spełniające wymagania dla klasy piątej, których eksploatacja rozpoczęła się przed 10 listopada 2017 r. W takich przypadkach dozwolono właścicielom palić węglem do końca żywotności instalacji.

Zakaz palenia węglem od 1 października 2023

Zakaz spalania węgla w stolicy został wprowadzony przez Sejmik Województwa Mazowieckiego wraz z nowelizacją uchwały antysmogowej. Ten sam dokument wprowadza zakaz spalania węgla w powiatach okołowarszawskich od 2028 roku.

Stolica wspiera mieszkańców w rezygnacji z palenia węglem, udzielając dotacji na likwidację kopciuchów w swoich domach. Wnioski o dofinansowanie można składać przez cały czas. Obecnie mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie w wysokości do 70 proc.

Warszawski program dotacji pozwala na wymianę przestarzałego pieca na ekologiczne źródło ogrzewania: pompę ciepła, kocioł gazowy, instalację ogrzewania elektrycznego, przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą również otrzymać dodatkowe środki na odnawialne źródła energii: kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.

Zakaz węgla w Warszawie. Program "Czyste powietrze" w walce z kopciuchami

Pomoc w likwidacji kopciuchów można uzyskać również w ramach ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”, który w stolicy realizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Wsparcie finansowe w ramach programu obejmuje wymianę starych pieców na paliwo stałe (na ekologiczne źródła ciepła spełniające wymagania programu), instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną, mikroinstalację fotowoltaiczną, a także na ocieplenie domów oraz wymianę okien i drzwi.

Warszawiacy mogą łączyć dotacje z programu Czyste Powietrze z dotacjami miejskimi. O szczegóły można pytać mailowo pod adresem [email protected] oraz u miejskich doradców energetycznych, którzy nieodpłatnie świadczą usługi dla mieszkańców, m.in. pomagają złożyć wniosek o dofinansowanie w programie. Eksperci pełnią dyżury w punktach konsultacyjnych w dzielnicach Białołęka, Wawer, Włochy, Rembertów,Ursynów, Targówek, Mokotów. Można też umówić wizytę doradcy w domu.

Zobacz poniżej zdjęcia nowego Centrum Edukacji Ekologicznej w Warszawie:

Grób siostry Wojciecha Szczęsnego i księdza - ojca czwórki dzieci. Tragedia weterynarza, kradzież polskiego filmu przez Rosjan. Niezapomniani