Laboratorium Regionalnego Banku Mleka Kobiecego

i

Autor: UM Warszawa

Z miasta

Warszawski Bank Mleka Kobiecego obchodzi jubileusz. Co to za miejsce?

2025-01-16 12:51

Już od 10 lat funkcjonuje w Warszawie Bank Mleka Kobiecego. Instytucja ta powstała na wzór stacji krwiodawstwa i obecnie zrzesza 250 honorowych dawczyń mleka kobiecego. Gdzie mieści się to wyjątkowe miejsce na mapie stolicy?

Bank Mleka Kobiecego w Warszawie świętuje 10. urodziny

Dzięki działalności warszawskiego Banku Mleka Kobiecego każdego roku blisko 1 tys. potrzebujących noworodków otrzymuje naturalny pokarm. Placówka mieszcząca się w Szpitalu Specjalistycznym im. św. Rodziny przy ul. Madalińskiego na Mokotowie jest największym tego typu ośrodkiem w kraju.

W ciągu dekady działalności (Bank powstał w styczniu 2015 roku) nawiązano współpracę z 250 honorowymi dawczyniami mleka kobiecego, a także przyjęto i przebadano ponad 4 tys. litrów mleka kobiecego od dawczyń. W tym czasie dla potrzeb maluchów wydano łącznie niemal 47 tys. butelek mleka.

Placówka finansowana jest ze środków m.st. Warszawy oraz Ministerstwa Zdrowia. W Polsce działa 16 placówek banków mleka funkcjonujących pod patronatem Fundacji Bank Mleka Kobiecego.

Bank Mleka Kobiecego - jak działa? Kto może zostać dawczynią?

– Regionalny Bank Mleka Kobiecego na stałe współpracuje z 14 placówkami medycznymi. Wśród nich są m.in. miejskie szpitale – jak sam Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny, Szpital Bielański, Centrum Medyczne „Żelazna” czy Warszawski Szpital Południowy. Dzięki temu pokarm trafia do najbardziej potrzebujących i najmniejszych noworodków – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Dawczynie, które decydują się na oddawanie mleka każdego dnia odciągają pokarm w specjalne, sterylne butelki. Następnie mleko to, w stanie zamrożonym, transportowane jest od dawczyń do Banku Mleka. Na miejscu pokarm jest pasteryzowany i poddawany badaniom na skład. Podzielony na porcje, trafia na szpitalne oddziały neonatologiczne do najbardziej potrzebujących wcześniaków.

Dawczynią może zostać każda zdrowa kobieta (bez ostrych lub przewlekłych chorób) spełniająca następujące warunki:

  • znajduje się w okresie laktacji,
  • przeszła pozytywnie przez wstępny wywiad i badania w banku
  • w okresie współpracy z bankiem mleka kobiecego nie może palić papierosów, pić alkoholu, wypijać dziennie dużej ilości napojów z kofeiną, przyjmować niektórych leków, zażywać narkotyków, itp.

Jak podkreślają eksperci, mleko kobiece pochodzące z Banku Mleka jest pierwszą, najlepszą alternatywą po mleku własnej matki, do karmienia i leczenia noworodków przedwcześnie urodzonych oraz niemowląt chorych.

Najlepsze licea w Warszawie i na Mazowszu w rankingu Perspektywy 2025:

Problemy z laktacją: Pękające brodawki