W czwartek 19 grudnia Wojciech Trzciński został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Odznaczenie osobiście wręczyła mu ministra kultury Hanna Wróblewska. Jak powiedziała, to "nie jest medal od Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tylko medal od wszystkich ludzi kultury".
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele resortu kultury, rodzina i przyjaciele artysty, m.in. piosenkarki Halina Frąckowiak i Krystyna Prońko. - Dziękujemy ci za piękną muzykę, za ekspresję. Pan Bóg obdarzył cię ogromną wrażliwością i talentem muzycznym, inteligencją twórczą. Przełożyłeś to na piękne brzmienia, melodie i aranżacje - powiedziała Frąckowiak.
Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
Kim jest Wojciech Trzciński? Krótki biogram artysty
Wojciech Trzciński urodził się 22 lipca 1949 w Warszawie. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Geografii Uniwersytetu Warszawskiego. Debiut w muzyce zaliczył w 1969 roku na Kiermaszu Piosenki Studenckiej w warszawskim klubie Medyk.
Początkowo komponował piosenki dla wykonawców studenckich. Później zaczął pisać dla Radiowego Studia Piosenki i Telewizyjnej Giełdy Piosenki. Piosenki Trzcińskiego wykonywali tacy artyści jak m.in. Anna Jantar, Krystyna Prońko, Zdzisława Sośnicka, grupa Alibabki, Halina Frąckowiak i Krzysztof Krawczyk.
W świecie muzyki zasłynął jako znakomity kompozytor muzyki rozrywkowej, filmowej i teatralnej, aranżer, pianista i gitarzysta, dyrygent oraz producent muzyczny. Stworzył muzykę do takich obrazów jak m.in. "Krzyk" (reż. Barbara Sass), "Kobieta i kobieta" (reż. Ryszard Bugajski, Janusz Dymek) i "Halo, Szpicbródka" (reż. Janusz Rzeszewski, Mieczysław Jahoda). Skomponował również oratorium "Kolęda-Nocka", musical "Azyl" czy baśń muzyczną "Królowa Śniegu".
Sprawował funkcję dyrektora artystycznego Teatru Muzycznego w Gdyni i przez lata był dyrektorem artystycznym festiwali w Opolu i Sopocie. Był też jednym z pomysłodawców nagrody polskiego przemysłu fonograficznego "Fryderyki". W 2003 roku założył na warszawskiej Pradze prywatne Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny, które działało do 2016 roku. Za jego utworzenie otrzymał Paszport Polityki i Nagrodę Kisiela. W 2005 roku został uhonorowany Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
11000. Żabka w Polsce. Zlokalizowana jest koło Teatru Narodowego w Warszawie