Spis treści
Kościół przy Chłodnej 8
Warszawski kościół przeszedł zdumiewającą metamorfozę. Świątynia przy Chłodnej 8 dzięki remontowi zyskała nowe tynki, które zastąpiły te stare, zawilgocone i zagrzybione. Pomalowano także samą elewację, zgodnie z oryginalnym kolorem. Konserwacji poddano również ozdobne profile oraz elementy dekoracyjne wykonane z żeliwa. Łącznie prace pochłonęły prawie 300 tys. złotych. Miasto planuje także remont elewacji frontowej. Jest on zaplanowany na rok 2024.
Wyjątkowy kościół w Warszawie przeszedł metamorfozę
Kościół u zbiegu ulic Chłodnej i Elektoralnej powstawał w latach 1841 - 1849. Ta neorenesansowa świątynia została zaprojektowana przez wybitnego architekta warszawskiego Henryka Marconiego i jest wzorowana na rzymskich bazylikach Santa Maria Maggiore i św. Pawła za Murami. Wyróżniają ją ustawione po bokach schodów, przy głównym wejściu, rzeźby przedstawiające Ojców Kościoła, dłuta znanych rzeźbiarzy – Ludwika Kaufmanna oraz Pawła Malińskiego. Z kolei boczne elewacje zdobi galeria figur z panteonu polskich świętych i błogosławionych.
W czasach gdy powstała, świątynia była uważana za niezwykle nowatorską. To jeden z niewielu obiektów, które przetrwały II wojnę światową na terenie getta. Po klęsce powstania warszawskiego Niemcy wysadzili prezbiterium i kaplice boczne kościoła. Do dziś zachował się prawie cały XIX-wieczny korpus świątyni. Apsydę prezbiterium odbudowano w 1956 r.
Miała być rewitalizacja, jest dewastacja. Młyn Michla popada w ruinę po niezrealizowanej obietnicy Ratusza: