Z Warszawy

Warszawski obelisk przyciąga wzrok. Niewielu wie, że ma w Polsce "bliźniaka"

2025-02-13 18:27

Mieszkańcy Warszawy doskonale kojarzą stojący przy ul. Grochowskiej obelisk, którego historia sięga XIX w. Niewiele osób wie jednak, że w innej części Polski, 200 kilometrów od stolicy stanął przed laty jego "bliźniak". Dlaczego tak się stało? Skąd pomysł na nie jeden, a dwa siostrzane pomniki?

Pomnik Budowy Szosy Brzeskiej - historia

Pomnik Budowy Szosy Brzeskiej, zlokalizowany przy ul. Grochowskiej w Warszawie, między wlotami w ulice Podskarbińską i Siennicką, powstał w 1825 r. z inicjatywy Stanisława Staszica. Pomnik miał uczcić ukończenie wyjątkowo nowoczesnego jak na ówczesne możliwości bitego traktu, prowadzącego z Warszawy do Brześcia, oraz podkreślić trud tych, którzy go budowali.

Pamiątkowy słup ozdobiły płaskorzeźby autorstwa Pawła Malińskiego. Jak czytamy na stronie internetowej Fundacji "Warszawa 1939", "poszczególne widoki przedstawiają sceny z budowy traktu oraz ogólne widoki Warszawy, Siedlec i Brześcia". Już po latach na froncie obelisku umieszczono tablicę (dziś oglądać można jej replikę) z tekstem, w którym opisano przebudowę drogi w obrębie Warszawy "po zgonie Marszałka Józefa Piłsudskiego, za czasów prezydentury RP Ignacego Mościckiego, a prezydenta miasta Stefana Starzyńskiego". Pod słowami znalazła się data 29 listopada 1935 r.

Czytaj również: "Wenecja Mazowsza" przyciąga turystów. Wśród atrakcji najdłuższy rynek w Europie i zamek

Na pomniku, w momencie jego ustawienia, widniały też symbole nawiązujące do carskiej Rosji. Te zostały usunięte już w XX w. W kolejnych latach obelisk przechodził duże remonty. W jego sąsiedztwie pojawił się skwer, który dziś funkcjonuje jako Park Obwodu Praga Armii Krajowej.

Pomnik w Warszawie ma swojego "bliźniaka"

Warto zaznaczyć, że umieszczony na Grochowie pomnik ma na mapie Polski swojego "bliźniaka". Obelisk upamiętniający zakończenie budowy Traktu Brzeskiego w 1825 r. odsłonięto bowiem również na drugim końcu drogi, w Terespolu. Słup stoi konkretnie przy ul. Wojska Polskiego, na wysokości skrętu w ul. Kodeńską. Oba pomniki zostały wykonane w Zakładach Rządowych w Samsonowie, a dziś znajdują się w rejestrze zabytków.

Czytaj również: To najmniejsze miasto w woj. mazowieckim. Niedawno odzyskało prawa miejskie

Warszawa Radio ESKA Google News
Autor:
Pod placem Powstańców Warszawy powstał podziemny garaż