zwierzęta

Warszawski ośrodek pomaga zwierzętom od 15 lat. Zobacz zdjęcia leśnych pacjentów

2023-10-04 14:31

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Lesie Sobieskiego działa w Warszawie od 15 lat. W tym czasie udzielił pomocy już około 12 tysiącom dzikich zwierząt - chorym, rannym i osieroconym. Tylko w tym roku ośrodek przyjął już około tysiąca leśnych pacjentów.

Ośrodek przy ul. Korkowej 170A, tuż przy siedzibie Lasów Miejskich – Warszawa, to miejsce, do którego mieszkańcy stolicy mogą przywozić dzikie zwierzęta potrzebujące pomocy. Na miejscu leśni pacjenci są rejestrowani, badani i poddawani leczeniu. Również tam przechodzą rekonwalescencję, by móc wrócić na łono przyrody. Te najmniejsze i najmłodsze są ogrzewane w inkubatorach, inne trafiają do specjalnych stref wśród zieleni, znajdujących się na tyłach budynku.

- To jeden z niewielu ośrodków prowadzonych przez samorząd. Przez całą dobę mieszkańcy mogą przywozić tu zwierzęta potrzebujące pomocy. Od tych większych do tych mniejszych – takich, jak wiewiórki i nietoperze. Od początku istnienia tego ośrodka przyjęliśmy w nim już 12 tys. zwierząt – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Zwierzęta dostały kurtyny wodne na upalne dni

Najwięcej zwierząt trafia do ośrodka wiosną

Jak informuje miasto, najwięcej zwierząt trafia do ośrodka wiosną. Najczęściej są to jeże, nietoperze i wiewiórki, choć placówka gościła też u siebie szopa pracza, borsuki, kuny leśne, wydry, krety czy wilki. Ponadto w tym roku pojawiły się tam też łosie, bobry i łasica. Łącznie tylko w tym roku ośrodek przyjął około tysiąca takich leśnych pacjentów. Zwierzęta często są przynoszone przez mieszkańców lub miejski Ekopatrol.

Zwierzęta, które trafiają do ośrodka, często potrzebują pomocy. Zdarza się, że są to jeże po kolizjach drogowych czy zające złapane przez psa biegającego w lesie bez smyczy. Z drugiej strony niektórzy pacjenci są niepotrzebnie zabierani z lasu przez mieszkańców i oddawani do ośrodka. Z tego powodu co roku Lasy Miejskie – Warszawa wspólnie z Warszawskim ZOO i Strażą Miejską prowadzą akcję „Zoostaw, nie porywaj". Za jej pomocą przypominają, że nie każde zwierzę potrzebuje wsparcie człowieka.

Miasto inwestuje w ośrodek

Ośrodek cały czas się rozwija. Na jego dachu i wiatach parkingowych zamontowane są panele fotowoltaiczne, co sprawia, że budynek jest prawie samowystarczalny energetycznie. Jeszcze w tym roku mają pojawić się tam też pompy ciepła. Ponadto w 2024 roku ośrodek wzbogaci się o wolier i wybiegi dla wilków.

Zobacz zdjęcia pacjentów ośrodka w Lesie Sobieskiego