Atrakcje

Warszawskie Linie Turystyczne wracają na sezon 2025. Jakie atrakcje przygotowano?

2025-04-23 16:54

Wracają Warszawskie Linie Turystyczne! Warszawiacy i goście odwiedzający stolicę ponownie będą mogli przejechać się po mieście zabytkowymi tramwajami i autobusami. Czekają na nich też wycieczki kolejką wąskotorową oraz promami na Wiśle, a także rejsy statkiem wycieczkowym do Serocka. Kiedy ruszy ceniona przez mieszkańców miasta atrakcja? Jakie niespodzianki przygotowano na sezon 2025? Sprawdźcie szczegóły!

Spis treści

  1. Warszawskie Linie Turystyczne 2025 - kiedy początek sezonu?
  2. Warszawskie Linie Turystyczne 2025 - zabytkowe tramwaje. Kiedy? Jaka trasa?
  3. Warszawskie Linie Turystyczne 2025 - zabytkowe autobusy. Jaka trasa?
  4. Warszawskie Linie Turystyczne 2025 - promy na Wiśle
  5. Warszawskie Linie Turystyczne 2025 - statek do Serocka
  6. Warszawskie Linie Turystyczne 2025 - kolej wąskotorowa z Piaseczna

Warszawskie Linie Turystyczne 2025 - kiedy początek sezonu?

Jak przekazał stołeczny ratusz, 16. sezon Warszawskich Linii Turystycznych rozpocznie się w majówkę 2025, a dokładnie 1 maja. W ubiegłym roku atrakcja okazała się hitem wśród mieszkańców stolicy i gości - przyciągnęła rekordowe 204 375 osób. Tym razem może być ponownie, a to dzięki szerokiej ofercie oraz niespodziance szykowanej na wielką inaugurację.

- Na początek zapraszamy do kina na plaży. W sobotę, 3 maja, o godz. 20:30, spotkajmy się na Poniatówce. Przygotowaliśmy prawdziwą kinową ucztę dla wielbicieli kultowych polskich filmów. W repertuarze "Nie lubię poniedziałku" i "Brunet wieczorową porą" (start seansu o godz. 22:10). Zapewniamy wygodne leżaki, popcornowy poczęstunek oraz wspaniały widok na rzekę i stolicę. Wstęp na wydarzenie jest wolny - przekazała Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

Warszawskie Linie Turystyczne 2025 - zabytkowe tramwaje. Kiedy? Jaka trasa?

W ramach Warszawskich Linii Turystycznych zainteresowani będą mogli przejechać się po mieście specjalną linią tramwajową 36. Od 1 do 25 maja zabytkowe wagony pojadą trasą: pl. Narutowicza - Filtrowa - Nowowiejska - Marszałkowska - Andersa - Mickiewicza - Słowackiego - Metro Marymont. Od 31 maja do 21 września będą natomiast kursowały przez al. Jana Pawła II i dalej ulicami: Prostą, Kasprzaka i Wolską do Cmentarza Wolskiego, wracając przez Wolską i Skierniewicką. 

Warto podkreślić, że od 1 maja do 22 czerwca linia 36 będzie dostępna w dni wolne od pracy, a od 26 czerwca do 21 września - codziennie. Dodatkowe dni kursowania zaplanowano na 1 maja i 19 czerwca. 

"Na linii 36 będzie można spotkać doskonale znane warszawiankom i warszawiakom tramwaje 13N - tzw. »parówki«, 105Na - nazywane »akwariami« oraz wyjątkowy egzemplarz 102N - ten tramwaj został sprowadzony do Warszawy z Poznania w 2004 roku. Wagony 13N to najbardziej warszawskie ze stołecznych tramwajów - stały się jednym z symboli stolicy. Widać je w wielu polskich filmach i serialach. Zostały wyprodukowane tylko z myślą o Warszawie, w chorzowskiej fabryce Konstal. Powstało ich aż 840" - przekazali stołeczni urzędnicy.

Poza tym, w wakacyjne weekendy oraz 15 sierpnia w godz. 12:00-18:00 (co 45 minut), na tory tuszą najstarsze warszawskie tramwaje na linii T. Będą kursowały trasą z Kawęczyńskiej na Koło, a na wybranych kursach również na Boernerowo. 

Warszawskie Linie Turystyczne 2025 - zabytkowe autobusy. Jaka trasa?

Warszawskie Linie Turystyczne to oczywiście również historyczne autobusy. Te pojadą na linii 100 trasą: Dw. Centralny - Plater - Świętokrzyska - Prosta - Towarowa - Okopowa - Anielewicza - Świętojerska - Bonifraterska - Konwiktorska - Sanguszki - Wybrzeże Gdańskie - most Śląsko-Dąbrowski - al. "Solidarności" - Targowa - Kłopotowskiego - Wybrzeże Szczecińskie - most Świętokrzyski - Zajęcza - Topiel - Kruczkowskiego - Książęca - Al. Ujazdowskie - Bagatela - pl. Unii Lubelskiej - Marszałkowska - Koszykowa - Chałubińskiego - Dw. Centralny.

Warto pamiętać, że w tramwajach i autobusach Warszawskich Linii Turystycznych obowiązywać będą wszystkie bilety z taryfy ZTM.

Warszawskie Linie Turystyczne 2025 - promy na Wiśle

Tradycyjnie w sezonie wiosenno-letnim warszawiacy będą mogli również skorzystać z trzech promów przez Wisłę. Będą to W1 "Słonka" między Cyplem Czerniakowskim i Saską Kępą, W2 "Pliszka" od mostu Poniatowskiego do Stadionu Narodowego oraz W3 "Wilga", łączący Podzamcze z plażą Rusałka na Pradze-Północ.

Z promów będzie można skorzystać w dni wolne między 1 maja i 30 czerwca oraz od 1 do 21 września. W okresie wakacyjnym będą dostępne codziennie. Przeprawa jest bezpłatna.

Warszawskie Linie Turystyczne 2025 - statek do Serocka

Zainteresowani dłuższą wycieczką skorzystają również w sezonie z rejsu "Zefirem" z przystani na Żeraniu do Serocka. "Na statku jest grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami. W Serocku przewidziano czas na odpoczynek na lądzie (ok. 2 godziny), a następnie powrót do Warszawy. Podróż rozpoczyna się o godz. 9:00, a powrót do Warszawy jest planowany ok. godz. 18:00" - przekazał ratusz.

Rejsy do Serocka będą odbywały się od 1 maja do 21 września w weekendy i święta. Bilety można kupić przez Internet (www.bilety24.pl) oraz w czwartki w godz. 15:00-18:00 w Punkcie Obsługi Pasażerów Dworzec Wileński (płatność tylko gotówką).

Warszawskie Linie Turystyczne 2025 - kolej wąskotorowa z Piaseczna

W ramach Warszawskich Linii Turystycznych dostępne będą też wycieczki Piaseczyńsko-Grójecką Koleją Wąskotorową. Kolejka będzie ruszała w każdą sobotę (od 1 maja do 21 września) ok. godz. 14:00 ze stacji w Piasecznie. Tam natomiast będzie można dojechać z Warszawy zabytkową linią autobusową 51 (tylko dla pasażerów kolejki). Autobus będzie odjeżdżał ok. godz. 13:00 z przystanku DS Riviera 01. Na miejsce dotrzeć można też standardową linią 727.

"Bilety na przejażdżkę kolejką są dostępne na stronie internetowej www.kolejka-piaseczno.pl. Można je także kupić w dniu wycieczki (jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane online) w kasie na peronie w Piasecznie" - podkreślili urzędnicy.

Kolejkowo Warszawa, czyli miniaturowa stolica Polski w pigułce