Na stworzonych przez dziennikarzy "The Guardian" liście znalazła się tylko jedna polska placówka! "Niespodziewane oświecenie w opuszczonym magazynie" - tak rozpoczyna się opis praskiego muzeum. I faktycznie, Muzeum Neonów znajduje się przy ulicy Mińskiej, na terenie Soho Factory na warszawskiej Pradze. Jest jedną z nielicznych placówek, która zajmuje się ochroną polskich reklam świetlnych, które powstały po II wojnie światowej.
- Stała kolekcja muzeum składa się z ok. stu starych neonów i innych instalacji reklamowych, które nierzadko zostały zaprojektowane przez wybitnych artystów i grafików, będących też twórcami znanej na świecie tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. W naszym muzeum mają Państwo unikalną możliwość przyjrzenia się neonom z bliska, a także docenienia kunsztu twórców i rzemieślników tej często zapominanej formy sztuki.
Muzeum nie zajmuje się jednak jedynie gromadzeniem neonów, które nie mogą wisieć w swoich oryginalnych lokalizacjach. Zainicjowaliśmy kampanię, której celem jest ochrona starych reklam neonowych w miejskiej scenerii w ramach projektu „Akcja Renowacja! - czytamy na stronie Muzeum Neonów.
Jak udało się nam dowiedzieć, wyróżnienie było dużym zaskoczeniem dla pracowników muzeum:
- Ktoś tutaj przypadkowo przyjechał, zobaczył to muzeum i zakochał się na tyle, że to wyróżnienie zostało nam przyznane - tłumaczy Martyna Baranowicz z Muzeum Neonów.
- Wyjątkowość tego muzeum polega na tym, że jest to jedyne muzeum w Europie, które zbiera wyłącznie neony. Nie ma tu właściwie niczego więcej. Wszystkie neony, a jest ich około 200, są oryginałami. Pochodzą z lat 50. i 60. - dodaje Baranowicz.
Placówka pochwaliła się wyróżnieniem na swojej facebookowej stronie: