Łazienki, Teatr na wodzie, Teatr stanisławowski.

i

Autor: Pixabay

w warszawie

Warszawskie teatry wiosną 2024. Czego możemy się spodziewać po premierowych spektaklach?

2024-03-13 12:50

Otwarcie wiosennego sezonu w warszawskich teatrach przyciągnie niejednego miłośnika spektakli. Przedstawiamy 5 ciekawych propozycji sztuk, obok których nie można przejść obojętnie.

Przedstawiamy najnowsze spektakle warszawskich teatrów. Premiery w marcu zaplanowano w Teatrze Studio, Och-Teatrze, Teatrze 21, Teatrze Żydowskim i Powszechnym. 

Teatr Studio

"Piękny początek" miał swoją premierę 8 marca. Spektakl powstaje na podstawie aktorskich improwizacji oraz tekstu Darii Sobik. Sztuka porusza tematykę miłości, heroizmu oraz najmroczniejszych tajemnic:

"Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co dzieje się poza kadrem, gdy w filmie zbliża się katastrofa? „Piękny początek” to niezwykła produkcja, która przygląda się temu, co mogłoby być, gdyby ikonicznym postaciom filmowym przyjrzeć się bliżej, niż pozwala na to hollywoodzka kamera. Poznaj historie miłości, heroizmu oraz tajemnice, które ujawniają się w najmroczniejszych chwilach. Czy jesteś gotowy na przełamanie konwencji i odkrycie nowego piękna w katastrofie?"- tak opisuje sztukę Teatr Studio.

Och-Teatr powraca do komedii Jerzego Dobrowolskiego i Stanisława Tyma z lat 70

Premierę sztuki „Ciemny grylaż” w reżyserii Cezarego Żaka zaplanowano na 17 marca. Pierwszą premierę tego spektaklu, którą ze względów cenzuralnych, wystawiono dopiero po zwycięstwie „Solidarności”. O czym opowiada sztuka:

"Rzecz dzieje się w redakcji gazety „Płonąca żagiew” niby w Rumunii. Rzecz dzieje się także niby w latach 70, ale to mechanizmy działania, myślenia i zachowań mediów publicznych i z całego PRL‐u, i z ostatnich – oby bezpowrotnie minionych – lat. Są one tu obnażone i precyzyjnie wyśmiane. Spektakl ma za zadanie ostrzegać i je przypominać (historia lubi się powtarzać). Ale przede wszystkim jednak jest to wspaniała komedia z galerią pysznych, charakterystycznych postaci" - taki opis spektaklu znajdziemy na stronie Och-Teatru.

Premiera w Teatrze Żydowskim

22 marca będzie miała miejsce premiera sztuki "Miasto bez Żydów" w reżyserii Karoliny Kirsz. Spektakl przygląda się mechanizmom wykluczenia oraz porusza problem tego, jak często nasz światopogląd mija się z rzeczywistością. Scenariusz Karoliny Kirsz na motywach powieści Hugo Bettauera. O spektaklu możemy przeczytać, że:

"Reżyserka Karolina Kirsz napisała oryginalny scenariusz, będący adaptacją prozy Bettauera jak i sięgający po wątek filmowy i samą historię jego twórców i autora książki. W tym wypadku życie dogoniło i przerosło wyobraźni" - jak czytamy na stronie Teatru Żydowskiego.

Wiosna w Teatrze 21

22 marca w Teatrze 21 możemy zobaczyć premierę „Siedmiu historii okrutnych” w reżyserii Justyny Wielgus. To spektakl o relacjach ludzko-zwierzęcych, w których zwierzęta stają się równorzędnymi bohaterami opowieści. W tym przedstawieniu średniowieczny moralitet spotyka się z kinem moralnego niepokoju.

Spektakl powstał z inspiracji książką Sunaury Taylor „Bydlęce brzemię. Wyzwolenie ludzi z niepełnosprawnością i zwierząt”. Premiera jest częścią międzynarodowego programu "Pokaż język", realizowanego przez Centrum Sztuki Włączającej/Teatr 21.

Premiery w Teatrze Powszechnym

Nowy spektakl Teatru Powszechnego ''Człowieku z papieru Antyopera na kredyt'' w reżyserii Jakuba Skrzywanka ma swoją premierę 23 marca. Sztuka opowiada o:

"W „Człowieku z papieru…” pytamy o to, jak to jest żyć w Polsce, kiedy naprawdę nie ma się nic. Jakie konsekwencje przyniosła nam wiara w zindywidualizowane mity i narracje, które stały się powszechne w latach dziewięćdziesiątych (...). Twórcy, odwołując się do „Opery za trzy grosze” Bertolta Brechta oraz fantazjując o nigdy niedokończonym trzecim filmie Andrzeja Wajdy z cyklu „Człowiek…”, zapraszają na Galę, wspaniałą Galę pełną blichtru, splendoru, blasku i sztucznych cyrkonii" - jak możemy przeczytać w opisie ze strony Teatru Powszechnego.

Harde - Zbrodnia w operze