Blisko 50 warszawskich żłobków z energią słoneczną
Warszawa prowadzi różne działania ograniczające wykorzystywanie konwencjonalnych źródeł energii tj. węgiel i gaz ziemny. Jednym z nich jest montaż paneli fotowoltaicznych. Wkrótce energia słoneczna będzie pozyskiwana z 47 warszawskich żłobków.
- Żyjemy w czasach, gdy musimy świadomie korzystać z energii elektrycznej i równie świadomie ją pozyskiwać, dlatego jako miasto zdecydowaliśmy, że będziemy doposażać miejskie budynki w panele fotowoltaiczne. Bardzo się cieszę, że udało nam się podpisać umowę na instalacje fotowoltaiczne w kolejnych 47 żłobkach. Dotąd tego typu systemy działały w siedmiu stołecznych placówkach – powiedziała wiceprezydentka m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.
Czytaj także: Ze smartfonem wzdłuż Wisły. Interaktywna gra dla mieszkańców i turystów
Miasto podpisało umowę na wykonanie projektu, dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznych w ramach projektu inwestycyjnego „Modernizacja źródeł zasilania elektroenergetycznego w Żłobkach m.st. Warszawy”. Jego realizacja rozpoczęła się w roku bieżącym, a zakończy w 2023. Na koniec 2022 r. w fotowoltaikę będzie doposażonych 18 żłobków, a w kolejnym następne 29 placówek. Łącznie ze słonecznej energii będzie korzystało 47 obiektów, a koszt całej inwestycji to ponad 7,5 mln złotych.
W których żłobkach panele fotowoltaiczne?
Dotychczas panele fotowoltaiczne były na dachach siedmiu warszawskich żłobków. Dzięki podpisanej umowie już rozpoczął się montaż kolejnych – w Żłobku nr 57 przy ul. Książkowej 2, a niebawem ruszą prace w Żłobku nr 56 przy ul. Truskawkowej 5. Następnie fotowoltaika trafi też do dwóch żłobków w dzielnicy Bielany przy ul. Wrzeciono.
Czytaj także: Wehikuł czasu w Fabryce Norblina! Jak wyglądała "Retro Warszawa"?
Montaż paneli w warszawskich żłobkach to część większego Programu Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej, przyjętego przez Radę m.st. Warszawy w marcu br. Zgodnie z jego założeniami w ciągu pierwszych trzech lat liczba miejskich budynków, na których pojawi się instalacja fotowoltaiczna, wzrośnie z obecnych 120 do 320, a Warszawa wyda na ten cel 60 mln zł.
Stolica nie tylko sama inwestuje w odnawialne źródła energii, ale zachęca do tego też mieszkańców. Tylko w latach 2017-2021 Warszawa udzieliła dotacji na montaż fotowoltaiki w wysokości ponad 50 mln złotych, co pozwoliło na utworzenie instalacji o łącznej mocy 34,6 MW w ponad 4400 lokalizacjach. Wnioski o udzielenie dotacji na realizację inwestycji w 2023 r. będą przyjmowane od 1 września 2022 r.