Balkon

i

Autor: congerdesign/Pixabay

Ogrodnictwo

Warzywniak na balkonie. Za kilkadziesiąt złotych można stworzyć raj

2023-04-21 15:48

Warzywniak na balkonie może być nie tylko praktyczny, ale wręcz ozdobny. Za niewielką kwotę pieniędzy jesteśmy w stanie założyć sobie mini-ogród, który będzie się świetnie sprawdzał i dostarczał nam witamin. Jak do tego doprowadzić? Podpowiadamy!

Agata Wiśniewska – ekspert organizacji odzysku Electro-System opowiada gdzie bezpiecznie pozbyć się elektroodpadów

Spis treści

  1. Drogie warzywa? Jest na to sposób!
  2. Warzywniak na balkonie - co przygotować?
  3. Warzywniak na balkonie - jak założyć?
  4. Warzywniak na balkonie - co zasadzić?

Drogie warzywa? Jest na to sposób!

Warzywa w Polsce i w Europie w czasach inflacji są koszmarnie drogie. Można jednak temu zaradzić i... samemu wyhodować sobie ulubione przysmaki. Nie trzeba mieć do tego wielkiego ogrodu - wystarczy kawałek miejsca na miejskim balkonie.

Co najpiękniejsze - taki plan nie będzie Was wiele kosztował! Wystarczy kilka skrzynek z żyzną ziemią, rozsady ulubionych roślin i regularne podlewanie. Wyjdzie znacznie taniej niż za sztukę warzywa z marketu. Oczywiście, należy przygotować się na metodę prób, błędów i początkowych niepowodzeń. Nikt nie rodzi się mistrzem ogrodnictwa. 

Czytaj także: To najdroższe warzywo na rynkach i w marketach? Ponad 100 zł za kilogram

Warzywniak na balkonie - co przygotować?

Do uprawy warzyw na balkonie przydadzą się skrzynki, pojemniki i donice z różnych materiałów: ceramiki, drewna lub plastiku. Muszą mieć odpowiednią wielkość oraz wywiercone w dnie otwory lub warstwę drenażu, potrzebną do odprowadzania nadmiaru wody.

W przypadku braku miejsca można pokusić się o założenie ogrodu pionowego. Przydatne będą tutaj specjalne zestawy modułowe do budowy ogrodu wertykalnego, które są niedrogie i bardzo łatwe w montażu.

Co ważne, na niewielkim balkonie zdecydowanie najlepiej sprawdzą się duże ceramiczne donice, drewniane skrzynie wyłożone agrowłókniną albo większe plastikowe skrzynki. Kiedy mamy taki komplet - możemy wziąć się do działania.

Warzywniak na balkonie - jak założyć?

Na początek należy kupić ziemię dobrą do uprawy warzyw. Będzie to inna ziemia niż ta, która pomocna jest w hodowli roślin ozdobnych i kwiatów. Podłoże pod uprawę warzyw musi być bogate w składniki odżywcze. Gotową ziemię możesz kupić w sklepie ogrodniczym lub samodzielnie skomponować mieszankę z ziemi ogrodowej, kompostu i żwiru. 

Jeśli przygoda z balkonowym warzywniakiem to pierwsza taka w życiu to można w sklepie ogrodniczym albo na targu kupić odpowiednią rozsadę. W jej doborze z pewnością pomogą ekspedienci. Oczywiście wszelkie nasiona również są tutaj mile widziane.

Czytaj także: Drogie warzywa. O tyle w ciągu roku podrożały papryka, pomidory i ogórki

Warzywniak na balkonie - co zasadzić?

Jakie warzywa i przyprawy najlepiej sprawdzą się w naszym mini-ogrodzie warzywnym? Niektóre warzywa m.in. sałatę, rzodkiewkę czy szczypiorek można uprawiać na balkonie przez cały sezon wegetacyjny.

Zdecydowanie najłatwiejsze w hodowli są natomiast zioła i to od nich można zacząć całą swoją przygodę. Zwykle są łatwe w utrzymaniu i nie potrzebują wiele troski czy uwagi. Bazylia, mięta, tymianek, majeranek, melisa, estragon, lubczyk, oregano czy kolendra są szczególnie mile widziane.

Na opakowaniach roślin często opisane są podstawowe zasady pielęgnacji. Trzymamy kciuki za owocne efekty tej pracy. Nic nie przynosi człowiekowi takiej satysfakcji, jak samodzielne wyhodowanie jedzenia!

Zobacz zdjęcia: Baby boom w warszawskim ZOO. Niedawno urodziło się wiele małych mieszkańców