Kontrola parkingowa

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS Kontrola w strefie płatnego parkowania w Warszawie

Ważne zmiany dla kierowców w Warszawie. Wyższe opłaty za parkowanie; nie trzeba już mieć biletu za szybą

2022-08-16 14:34

Od 16 sierpnia w Warszawie obowiązują nowe stawki opłat za postój w strefie płatnego parkowania. Wzrosła także opłata dodatkowa, naliczana kierowcom, którzy nie zapłacili za parkowanie. Co ciekawe, kierowcy nie muszą już umieszczać biletu parkingowego za przednią szybę samochodu.

Opłaty za parkowanie w Warszawie

Za pierwszą godzinę parkowania kierowcy w stolicy zapłacą 4,5 zł, za drugą – 5,4 zł, trzecią – 6,4 zł, czwartą i każda kolejną – 4,5 zł.

I tak np. za pozostawienie samochodu w strefie parkowania na trzy godziny kierowcy zapłacą 16,30 zł.

"Zmiana stawek stanowi ich urealnienie. W 2020 r. kiedy ustalana była poprzednia wysokość stawki, radni określili ją na poziomie 0,15 procent minimalnego wynagrodzenia (taki limit wynika z ustawy o drogach publicznych). Wraz ze wzrostem płac opłata za parkowanie przestaje spełniać swoją funkcję, ponieważ staje się relatywnie niższa" - wyjaśnia ZDM. "Stawki urosły o ok. 15 proc., w granicach dopuszczonych ustawowo przez rząd" - dodano.

Wzrosła także opłata dodatkowa za nieopłacenie postoju. Wynosi ona teraz 300 zł, przy czym wniesiona w ciągu 7 dni jest mniejsza o 100 zł.

Strefy płatnego parkowania mają zapewniać wolne miejsca w wypadku dużego natężenia ruchu aut w centralnych częściach miasta.

Bez biletu i naklejek za przednią szybą

"Od kilku lat kontrola poboru opłat odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnego i wydajnego systemu kamer zamontowanych na samochodach elektrycznych. Analogiczny system informatyczny otrzymały niedawno również wszystkie patrole piesze ZDM, które uzupełniają trasy pokonywane przez samochody e-kontroli. Oznacza to, że cały proces jest teraz prostszy i bardziej zautomatyzowany. W związku z tym nie ma już potrzeby wykładania biletu parkingowego za szybę samochodu. Dlatego ten obowiązek został formalnie wykreślony z regulaminu wraz ze zniesieniem obowiązku o oznakowaniu samochodu informacją o korzystaniu z aplikacji do płatności mobilnych. Od teraz kierowca nie będzie zatem musiał stosować naklejek na szybę. Po wizycie w parkomacie nie trzeba też wracać do auta, aby wyłożyć bilet za szybą" - informuje ZDM.

Opłaty za parkowanie odniosły skutek. Na szczecińskim Podzamczu zrobiło się luźniej