Spis treści
- Zmiany w parku kulturowym Historycznego Centrum Warszawy
- Nowe prawo w centrum stolicy. Co się zmieni?
- Od kiedy wchodzą w życie przepisy?
Zmiany w parku kulturowym Historycznego Centrum Warszawy
Władze miasta ogłosiły nowe zasady dotyczące handlu obwoźnego i lokalizacji ogródków gastronomicznych w ścisłym, zabytkowym centrum Warszawy. Chodzi o obszar o długości blisko 6 kilometrów. W jego granicach znajdują się tak ważne dla tożsamości stolicy miejsca jak m.in. Stare Miasto, Trakt Królewski, Ogród Krasińskich, Ogród Saski, a także Łazienki Królewskie.
Na mocy nowego prawa przedsiębiorcy otrzymają jasne wytyczne, jak mogą się reklamować i prowadzić swoje biznesy z poszanowaniem dla miejsca, w którym się znajdują.
Na pierwszy ogień idą przepisy dotyczące handlu obwoźnego i lokalizacji ogródków. Co się zmieni?
Nowe prawo w centrum stolicy. Co się zmieni?
Zwiększy się dopuszczalna powierzchnia ogródków rozstawianych bezpośrednio na trawnikach, ponadto rośliny stanowiące ogrodzenie takiego ogródka będą mogły sięgać nawet do 160 cm wysokości. Również donice dekoracyjne ustawiane przed sklepem będą mogły mieć większą powierzchnię. To wszystko odpowiedź na apele samych restauratorów i branży gastronomicznej.
Zaostrzono natomiast prawo dotyczące reklam, tak aby było ono zgodne z aktualną wersją projektowanej uchwały krajobrazowej dla Warszawy. Zniknąć mają reklamy, w tym wyświetlacze zlokalizowane w parterach budynków. Zostały dodane również standardy dotyczące materiałów na nośniki reklamowe i odległości od reklam wolnostojących.
Od kiedy wchodzą w życie przepisy?
Regulacje wejdą w życie już 29 grudnia, a pozostała ich pula w maju 2025 roku. Jak zapewniają urzędnicy, ich stosowanie pozytywnie wpłynie na estetykę i funkcjonalność przestrzeni, w której mieszczą się najważniejsze zabytki związane z historią i tożsamością stolicy.
Wraz z ogłoszeniem zmian startuje drugi etap konsultacji miejskich.
Zmian jest wiele, dlatego uruchomiono II etap konsultacji. Odbywać się one będą od 2 do 22 grudnia. Możliwy jest kontakt osobisty w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków (ul. Nowy Świat 18/20) - 9 grudnia (poniedziałek), w godz. 16-19 lub 11 grudnia (środa), w godz. 16-19 lub rozmowa przez telefon (pod numerem tel. 22 44 30 260 lub 726 290 244 - 17 grudnia (wtorek), w godz. 12-15 oraz 19 grudnia (czwartek), w godz. 12-15)
Konsultacje trwają od 2 do 22 grudnia 2024 r.
Miejsca Warszawy, które wyglądają jak zagraniczne. Poczujesz się tam jak w innym kraju: