Warszawa - zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pixabay

Ważny wyrok w sprawie reprywatyzacji. Znamy uzasadnienie sądu

2022-08-31 13:19

Naczelny Sąd Administracyjny upublicznił uzasadnienie jednego z czterech poniedziałkowych wyroków w sprawach reprywatyzacji w Warszawie. Prawnicy, w tym członkowie komisji weryfikacyjnej, oceniali ostatnio, że wyroki te mogą okazać się przełomowe.

NSA informował w poniedziałek, że zmienione zostały cztery wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w których wcześniej WSA uchylił decyzje komisji weryfikacyjnej. NSA zaś uchylił wyroki WSA i oddalił skargi na decyzje komisji. Jak przekazały wtedy strony tych procesów NSA uznał m.in., że nabywcy roszczeń dekretowych, m.in. handlarze roszczeń, nie są stroną postępowania reprywatyzacyjnego i nie nabywają praw do nieruchomości w Warszawie. Ponadto wyroki te oznaczają, że nieruchomości, których dotyczyły sprawy, wracają we władanie samorządu.

Wyrok ws. reprywatyzacji

Jak wskazał NSA, adresatami decyzji reprywatyzacyjnej prezydent Hanny Gronkiewicz z 2011 roku nie byli dawni właściciele nieruchomości, nie byli też spadkobiercy byłych właścicieli. Prezydent stolicy - jak wskazał NSA - przyznała prawo użytkowania wieczystego beneficjentom reprywatyzacji na podstawie przepisów dekretu warszawskiego, wywodząc ich uprawnienie z umów zawartych w formie aktu notarialnego o nabyciu udziału w prawach i roszczeniach.

"Przepisy dekretu warszawskiego nie normują jednak skutków prawnych nabycia praw określonych w tym dekrecie przez osoby, które zawarły takie umowy, jak wyżej wskazane. Przedmiotem tych umów nie jest bowiem prawo własności gruntu nieruchomości warszawskiej, skoro według art. 1 powołanego dekretu, wszelkie grunty na obszarze m. st. Warszawy przeszły na własność gminy m. st. Warszawy z dniem wejścia w życie tego dekretu, tj. z dniem 21 listopada 1945 r." - zaznaczył NSA.

Handlarze roszczeń wykluczeni

Tymczasem - jak dodał NSA - "nie zawsze skutki czynności cywilnoprawnej powodują powstanie praw podmiotowych w sferze prawa administracyjnego". "Dzieje się tak tylko wtedy, gdy ustawodawca wyraźnie to unormował" - wskazał. Według składu NSA, który wydał to orzeczenie, "sama podstawa cywilnoprawna zawarcia umowy nabycia udziału w prawach i roszczeniach nie tworzy interesu prawnego w procedurze administracyjnej prowadzonej na podstawie dekretu warszawskiego". Wyrok NSA zapadł w składzie trojga sędziów, któremu przewodniczył Marian Wolanin, sprawozdawcą był Marek Stojanowski, a w składzie była jeszcze sędzia delegowana z WSA Agnieszka Miernik.

Samoloty nad Warszawą