w warszawie

Wianki nad Wisłą w latach 70. Jak kiedyś świętowali warszawiacy?

2024-06-21 11:18

Na tegorocznych Wiankach nad Wisłą w Warszawie na uczestników czekają koncerty i takie atrakcje, jak warsztaty z plecenia wianków, tańce i występy zespołów ludowych. Wydarzenie ma już długą historię. Zobaczcie w naszej galerii, jak warszawiacy świętowali początek lata 50 lat temu.

Wianki nad Wisłą to możliwość udziału w różnorodnych atrakcjach. Inspiracja Nocą Kupały odpowiada za wspaniałą atmosferę, jaka towarzyszy całemu wydarzeniu. To świetna okazja, aby cieszyć się najkrótszą nocą w roku w towarzystwie bliskich i przyjaciół, równocześnie biorąc udział w tradycji, której korzenie sięgają czasów słowiańskich.

Wianki nad Wisłą. Od kiedy warszawianki i warszawiacy obchodzą to święto?

Współcześnie znane nam Wianki nad Wisłą są cykliczną imprezą, która jest organizowana nieprzerwanie od roku 1996. Wydarzenie odbywa się na Podzamczu, a swoją formą nawiązuje do tradycyjnych obchodów Nocy Kupały. W 2010 roku całość musiała zostać przeniesiona na Plac Defilad, z powodu zagrożenia powodziowego nad Wisłą. Dwa lata później udział w obchodach wzięło ponad już 100 tysięcy uczestników. To pokazuje, jak znana i popularna jest ta zabawa.

Jednak Wianki nad Wisłą mają o wiele dłuższą historię. Historia tego święta sięga aż XIX wieku. Już wtedy mieszkańcy Warszawy zbierali się przy brzegu Wisły, aby wspólnie celebrować najdłuższy dzień i najkrótszą noc w roku. Najkrótsza noc w roku ma swoje korzenie w pogańskiej i ludowej tradycji. Tradycje związane z Nocą Kupały mieszały się z obchodami Nocy Świętojańskiej. Zobaczcie w naszej galerii, jak świętowano początek lata 50 lat temu.

Wianki nad Wisłą Wydarzeniem Roku 2023. Dyrektor "Stołecznej Estrady" o imprezie i zwycięstwie w plebiscycie Warszawiaki