Kino Muranów

i

Autor: Ewa Sas

Widzowie i aktorzy znów mogą się zobaczyć na żywo. W piątek odmrożono działalność teatrów oraz kin

2021-05-21 19:20

Niektórzy nie mogli się doczekać. W kinach w Warszawie zaraz po północy ruszyły pierwsze seanse w kinach. Obok nich działalność mogą wznowić teatry, parki rozrywki i domy kultury. Seanse i spektakle można oglądać we wnętrzach budynków. Obowiązuje jednak reżim sanitarny, a widzowie kin wciąż nie mogą sobie pozwolić na paczkę popcornu na sali.

Awantura na Paluchu! Wolontariusze odsunięci od procedury adopcyjnej?

W gąszczu premier i obostrzeń

Na widowni może być zajęta połowa miejsc, obowiązkowe są dystans i maseczki. Nie tylko widzowie, ale również kina i teatry muszą sprostować całej liście rygorów sanitarnych. - Planujemy większe przerwy między seansami, żeby ludzie się nie gromadzili w holu w jednym czasie. Zaawansowana dezynfekcja między seansami foteli czy podłokietników. Nocą zamgławianie części wspólnych, także holu i toalet - wylicza Jakub Gutek z Kina Muranów, które otworzyło się już w piątek po północy. W repertuarze kin studyjnych jest w czym wybierać. Przedpremierowo można zobaczyć „Na rauszu” Thomasa Vinterberga. Do obejrzenia też jest „Ludzki głos”, czyli pierwsza współpraca Almodóvara z Tildą Swinton. W repertuarze znalazły się też oskarowy „Nomadland” Chloé Zhao oraz nagrodzony Złotym Globem film „Minari”.

Jakub Gutek nie wyklucza, że część warszawiaków po wakacyjne podróże zamiast udać się do biura podróży, wybierze się do kina. - Oprócz filmów repertuarowych wracamy z przeglądem kina francuskiego od połowy czerwca. W lipcu przegląd kina włoskiego i tydzień kina niemieckiego. W lipcu też po raz pierwszy zorganizujemy przegląd kina skandynawskiego. To będą bezpieczne podróże kinowe, do których zachęcamy - mówi.

Oprócz Kina Muranów otwarły się na widzów między innymi kina Luna, Iluzjon, Elektronik, Kinoteka czy Wisła. Swoje drzwi otworzyły też kina sieci Helios. Pozostałe multipleksy planują zrobić to tydzień później.

W teatrze jest co wybierać, ale biletów może zabraknąć

Wybierać można także w repertuarze teatrów, które również w piątek wznowiły działalność. Do powrotu przygotowywały się od dawna, wiele z nich pracowało nad premierami, które niekoniecznie cieszyły się popularnością w formie online. - Dużym wydarzeniem może być nowy musical w Teatrze Syrena "Rock of Ages" Jacka Mikołajczyka. W Teatrze Polskim premiera "Baby Dziwosz", sztuki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, której tłem było dochodzenie do władzy różnego rodzaju reżimów faszystowskich. Także w Teatrze Narodowym będzie miała miejsce premiera "Skóry Węża" w reżyserii Artura Urbańskiego. Publiczność oczekuje też repertuaru lekkiego i klasycznego. Będzie do wyboru "Mistrz i Małgorzata" w Teatrze Dramatycznym czy spektakl familijny "Ronja czyli córka zbójnika" w Teatrze Powszechnym - mówi Jarosław Cymerman, wicedyrektor do spraw programowych Instytutu Teatralnego i dodaje, że wiele teatrów zdecyduje się przedłużyć sezon przynajmniej do lipca, bo nikt nie jest pewien, czy na jesieni wraz z kolejną falą nie wróci lockdown.

Premier i klasyków w teatrze nie zabraknie. Zabraknąć może natomiast biletów, gdyż te wyprzedają się jak świeże bułeczki. Pracownicy zarówno kin, jak i teatrów zachęcają do zakupienia biletów przez strony internetowe.

W reżimie sanitarnym do działalności wracają parki rozrywki. Wśród nich mieszczący się 30 kilometrów od Warszawy Julinek. - Na gości czeka park linowy, ścianka wspinaczkowa, dmuchańce i całkowicie nowe wesołe miasteczko - mówi Karina Jarecka działu marketingu parku rozrywki Julinek - A w przyszły weekend świętujemy Dzień Dziecka i 7. urodziny Julinka. Wstęp do parku będzie darmowy.

Od piątku stacjonarnie działać też mogą domy kultury.

Sonda
Czy w cyrku powinny występować zwierzęta?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!