Imponująca transakcja na warszawskiej Woli
Ogromna transakcja na warszawskiej Woli. Firma Develia podpisała przedwstępną umowę sprzedaży biurowca Wola Retro w Warszawie ze spółką należącą do funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Adventum Group. Cena sprzedaży to aż 69,8 mln euro, czyli około 329 mln złotych. Transakcja ma zostać sfinalizowana po spełnieniu warunków zapisanych w umowie, do 30 kwietnia 2023 roku.
Czytaj także: Warszawskie "NAJ". Czego nie można przeoczyć w stolicy?
Dzięki tej transakcji Develia spłaci 132-milionowy kredyt zaciągnięty na jego budowę, a zarobione "na czysto" pieniądze zainwestuje w budowę mieszkań na sprzedaż oraz wynajem.
- Wola Retro to jeden z najbardziej unikalnych biurowców oddanych do użytkowania w 2019 roku na warszawskiej Woli. Stanowi niezwykłe połączenie historycznego, 4-kondygnacyjnego gmachu z lat trzydziestych oraz dwóch nowoczesnych budynków - tak o swoim biurowcu w pobliżu stacji metra Płocka pisze deweloper Develia.
Czytaj także: Najdłuższy budynek w Warszawie skrywa przykrą tajemnicę
Jak wyjaśnia wiceprezes Develii Paweł Ruszczak, inwestowanie w mieszkaniówkę jest obecnie bardziej opłacalne, niż w biura czy centra handlowe.
Wola Retro zmieni właściciela
Wola Retro to stojący naprzeciwko zajezdni tramwajowej Wola, na rogu Skierniewickiej i Siedmiogrodzkiej, trzypiętrowy budynek. Była to dawna Centrala Zaopatrywania Instytucji Ubezpieczeń Społecznych, wybudowana tuż przed wybuchem II wojny światowej według projektu Józefa Szanajcy i Bohdana Lacherta - autora projektu Muranowa Południowego, o wpisanie którego do rejestru zabytków stara się wolski samorząd.
Duet Szanajca-Lachert należał w latach trzydziestych XX wieku do ścisłej polskiej czołówki. Zaprojektował m.in. istniejące do dziś wille na Żoliborzu i Saskiej Kępie. Biurowiec na Woli był prawdopodobnie ich ostatnim wspólnym projektem. Zapomniany przez lata budynek zyskał dzięki remontowi i rozbudowie nowe życie.
Aktualnie zyskuje również nowego właściciela i być może jego historia napisze się teraz od nowa.
Czytaj także: Najwyższy budynek w Warszawie. Varso Tower nie ustępuje wieżowcom Manhattanu