Santander Bank Polska zmieni właściciela?
Ustalenia Bloomberga dotyczące potencjalnej przyszłości Santander Bank Polska podsumował Reuters, który przypomniał, że hiszpański właściciel posiada w polskiej filii łącznie 62,2 proc. udziałów. Ewentualne wycofanie się nastąpiłoby w momencie, gdy Santander rozwija gałęzie swojej działalności na innych polach, głównie w Stanach Zjednoczonych.
Na razie nie wiadomo, czy trwające rozważania, o których nieoficjalnie donoszą media, rzeczywiście zakończą się sprzedażą. Ich dokładne szczegóły nie są publiczne znane, a hiszpańska centrala odmówiła komentarza w sprawie ustaleń. Bloomberg przekazał przy tym, że analizy dotyczące polskiej jednostki pozostają jeszcze na wczesnym etapie.
Jednocześnie redakcja powołała się na źródło, zgodnie z którym odsprzedanie wszystkich udziałów nad Wisłą lub zmniejszenie ich liczby potencjalnie ma sens, gdyż polska jednostka nie oferuje możliwości współpracy biznesowej z innymi krajami w ramach różnych segmentów działalności. Osoba ta nie posiadała jednak wiedzy o ewentualnych konkretnych planach hiszpańskiego właściciela.
Co ciekawe, bank ma obecnie analizować sytuację nie tylko swojej polskiej filii. Media przekazały, że w toku mają być również rozważania dotyczące obecności w Wielkiej Brytanii "w ramach regularnej oceny kluczowych rynków".
Santander Bank Polska - co ewentualna sprzedaż oznaczałaby dla klientów?
Zgodnie z informacjami dostępnymi na oficjalnej stronie internetowej, Santander Bank Polska ma obecnie 7,5 mln klientów, którzy mogą korzystać z blisko 350 placówek. W instytucji zatrudnionych jest prawie 11,5 tys. pracowników. Liczby te robią wrażenie, ale jednocześnie pokazują, jak wiele osób może zastanawiać się, co stałoby się z ich finansami w przypadku zmiany właściciela przez bank.
Jakiego scenariusza można się więc ewentualnie spodziewać? Nie jest to oczywiście łatwe do określenia. Początkowo zapewne zmieniłoby się niewiele - konta, kredyty, aplikacja mobilna i obsługa działałyby dokładnie tak samo, bo umowy i systemy zostają bez zmian. Z czasem mogłaby jednak zmienić się strategia banku, co przyniosłoby chociażby nowe produkty czy zmiany w opłatach. Nie można też wykluczyć zmian technologicznych lub w obsłudze klienta.
"Dziki Zachód" w Warszawie - tak wygląda obecnie:
