Z Warszawy

Wielki plac budowy w samym centrum Warszawy. Miejsce aut zajął ciężki sprzęt

Prace nad wielką metamorfozą kwartału ulic Złotej i Zgoda w Warszawie sukcesywnie postępują. Po ich zakończeniu unowocześniony obszar ma się stać dużo bardziej atrakcyjny dla spacerowiczów. Co obecnie dzieje się na placu budowy?

Wielka przebudowa w samym sercu Warszawy - jak postępują prace?

Jak przekazali stołeczni drogowcy, wykonawca ma już za sobą pierwsze poważne prace. Przeprowadził bowiem frezowanie starej nawierzchni oraz rozbiórkę małej architektury w obrębie przebudowywanych ulic.

- Robotnicy zajmują się przygotowaniem terenu pod nowe instalacje, które obejmują nie tylko standardową infrastrukturę drogową, ale również zaawansowane systemy zarządzania wodą deszczową. Rozbierane są ściany oporowe oraz kładka w pasażu Wiecha, co pozwoli na otwarcie tej przestrzeni na nowe, błękitno-zielone inicjatywy - dodał ZDM Warszawa.

Ulica Zgoda pożegnała się ze starym asfaltem. Kamienną kostkę usunięto natomiast ze zjazdu do zamkniętego już tunelu pod ulicą Marszałkowską. Obecnie teren w tym miejscu jest zrównywany z poziomem ulicy.

- Obecny na placu budowy ciężki sprzęt służy do usuwania gruzu i resztek starej nawierzchni. Zaplecze budowy, znajdujące się przed Domem Pod Orłami, zapełniło się już pokaźną ilością gruzu. Intensywne tempo prac obejmuje także okolice Domu pod Orłami. Nie ma już chodnika, który zastąpimy nową, estetyczną nawierzchnią, zielenią i wodą - linearnym ogrodem. Powstające w pierwszej kolejności obiekty inżynieryjne to pomieszczenia techniczne jednej z fontann - poinformowali drogowcy w pierwszych dniach września.

Metamorfoza kwartału ulic Złota i Zgoda

Przebudowa opisywanych ulic jest częścią wielkiego projektu Nowe Centrum Warszawy, który ma uatrakcyjnić główną część Śródmieścia. W ramach wspomnianych prac metamorfozę przejdzie 2,5 hektara ulic i placów. W ten sposób ratusz chce połączyć dla pieszych plac Pięciu Rogów i ulicę Chmielną, plac Powstańców Warszawy oraz plac Centralny, czyli obszar przed Pałacem Kultury i Nauki.

- W centralnej części placu na ul. Złotej, przy pasażu Wiecha pojawi się płytki zbiornik wodny, a także rzędy drzew wzdłuż osi ulicy. Przybędzie mnóstwo zieleni, pojawi się wysokiej jakości mała architektura, nowe miejskie place, będzie więcej przestrzeni dla pieszych, a parkowanie zostanie w dużej mierze przeniesione pod ziemię - do będącego na ukończeniu garażu pod placem Powstańców Warszawy - zapowiada ratusz. Przed Domem pod Orłami powstać ma reprezentacyjny, zielony plac. Pod Filharmonią Narodową pojawią się natomiast skwer i Ogród Muzyki. Na całym obszarze nie zabraknie ławek, stolików oraz miejsc przeznaczonych dla dzieci.

Gigantyczny nowy park w Warszawie. Promenada, fontanna i ogród deszczowy
Listen on Spreaker.