Wielki powrót po blisko stu latach! Już jest Ogród Botaniczny "przy Batorym"! [GALERIA, WIDEO]

2020-09-17 14:50

Kilkaset rzadkich drzew, krzewów czy traw w samym środku Powiśla, a to wszystko z inicjatywy mieszkańców! Po blisko stu latach pod oknami Liceum Batorego ponownie pojawił się Ogród Botaniczny. Zniszczony w trakcie wojny, wielkiego powrotu doczekał się dopiero teraz, dzięki zwycięstwu w budżecie obywatelskim. Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Po blisko 100-tu latach Ogród Botaniczny wrócił na Myśliwiecką!

Przed wojną w ogrodzie znajdującym się tuż pod oknami Liceum Batorego odbywały się lekcje przyrody. Dziś, dzięki zwycięstwu w budżecie obywatelskim, na niszczejącym przez lata terenie pojawiło się kilkaset unikatowych gatunków drzew, krzewów czy traw.

"Ogród przy Batorym dołącza do grona śródmiejskich parków i skwerów, oferujących wytchnienie i spokój w sercu tętniącej życiem stolicy. Fakt, że powstał w ramach budżetu obywatelskiego jest kolejnym powodem do radości. To miejsce jest nie tylko nawiązaniem do historii Warszawy, ale również symbolem zaangażowania mieszkańców w sprawy lokalne. O tym, jak wyjątkowe jest to miejsce, najlepiej przekonać się samemu. Gorąco do tego zachęcam. Co istotne, ogród jest i pozostanie ogólnodostępny"– mówi burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

Nowe oblicze przedwojennego ogrodu botanicznego przy Liceum im. Batorego w Warszawie

Najwięcej pracy i pieniędzy pochłonęła renowacja znajdującej się na środku ogrodu sadzawki, która przetrwała wojnę. W zbiorniku posadzono ponad 100 gatunków roślin.

"Są to między innymi:

  • kosaćce żółte i syberyjskie,
  • tatarak zwyczajny,
  • lilie wodne,
  • pałki wąskolistne,
  • czy też grążele duże.

W ramach aranżacji terenu nasadzono 249 grabów pospolitych żywopłotowych oraz 588 krzewów liściastych, iglastych i pnączy. Ogród został podzielony na strefy. Powstały:

  • kwatery złożone z bylin i kwiatów (253 szt.),
  • rabata róż i hortensji (156 szt.)
  • oraz rabata ziół (162 szt.).

Na rabatach bocznych posadzono 44 trawy japońskie „Hameln” oraz 20 szt. piwonii chińskich. W skalistym alpinarium posadzono 17 drzew i krzewów, 830 bylin, 510 roślin cebulowych, 25 paproci i 55 traw różnej wielkości. Znajdziemy tu: sosnę limbę, sosny górskie „Pumilo” i szarotki, astry alpejskie, rojniki i rozchodniki" - dodaje Ferens.

Typowe teksty rodziców. Na pewno nie raz je słyszałeś! Potrafisz je dokończyć?
Pytanie 1 z 16
Nie siedź na betonie, bo dostaniesz...

Władze dzielnicy podkreślają, że ogród mogą odwiedzać wszyscy, nie tylko uczniowie "Batorego". Co więcej, jest on także przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.