koszyczek wielkanocny

i

Autor: Pixabay

Wielkanoc 2024

Wielki Tydzień i Triduum Paschalne 2024. Oto plan nabożeństw w diecezji warszawsko-praskiej

2024-03-28 14:28

Główne obchody Triduum Paschalnego 2024 w diecezji warszawsko-praskiej odbędą się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Zgodnie z tradycją rezurekcję ordynariusz będzie sprawował w jednej z parafii. W tym roku będzie to parafia Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie.

Wielki Czwartek 2024 w archidiecezji warszawsko-praskiej

Kościół katolicki kończy trwający 40 dni Wielki Post mszą krzyżma w Wielki Czwartek. W czasie liturgii błogosławione są oleje chorych i katechumenów, a także konsekrowane jest krzyżmo, czyli olej używany w czasie udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania i święceń kapłańskich oraz ślubów wieczystych, konsekracji biskupów i poświecenia ołtarza w kościołach.

Msza krzyżma sprawowana jest zawsze w katedrze, pod przewodnictwem ordynariusza miejsca, w otoczeniu prezbiterów z diecezji. W czasie tej liturgii kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia. W diecezji warszawsko-praskiej msza krzyżma pod przewodnictwem biskupa Romualda Kamińskiego rozpocznie się o godz. 10.00 w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

W Wielki Czwartek wieczorem Kościół katolicki rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego. W ich czasie wspomina mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W diecezji warszawsko-praskiej msza Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem ordynariusza odbędzie się w parafii Najczystszego Serca Maryi na placu Szembeka o godz. 18:00, a pod przewodnictwem bpa Jacka Grzybowskiego o godz. 18:00 w katedrze warszawsko-praskiej.

Wielki Piątek 2024 w archidiecezji warszawsko-praskiej

W Wielki Piątek w Kościele nie sprawuje się Eucharystii. W świątyniach celebrowana jest jedynie liturgia Męki Pańskiej. Odczytuje się Mękę Pańską według Ewangelii św. Jana. Odbywa się też adoracja krzyża, któremu oddaje się cześć poprzez klęknięcie - jak Chrystusowi Eucharystycznemu.

W diecezji warszawsko-praskiej centralne uroczystości liturgii Męki Pańskiej odbędą się w katedrze o godz. 18:00. Liturgii będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński. Bp Grzybowski będzie modlił się o godz. 18:00 w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku.

W czasie Triduum, w Wielki Piątek i Wielką Sobotę o godz. 8:00 w katedrze odbędzie się liturgia godzin, czyli ciemna jutrznia pod przewodnictwem bpa Romualda Kamińskiego.

Zobacz także: Wielki Tydzień i Triduum Paschalne 2024. Archidiecezja warszawska przestawiła plan nabożeństw

Wielka Sobota 2024 w archidiecezji warszawsko-praskiej

W Wielką Sobotę po zmierzchu w Kościele celebrowana jest najważniejsza liturgia w roku, nazywana Wigilią Paschalną, która należy już do niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Bp Romuald Kamiński będzie przewodniczył wigilii paschalnej o godz. 19:00 w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Pięknej Miłości na stołecznym Tarchominie. Z koli bp Grzybowski będzie celebrował Eucharystię o godz. 20.00 katedrze warszawsko-praskiej.

Niedziela Wielkanocna 2024 w archidiecezji warszawsko-praskiej

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, zgodnie z tradycją, rezurekcje biskupi będą sprawować w jednej z parafii diecezji. Bp Kamiński będzie przewodniczył mszy św. z procesją rezurekcyjną o godz. 6:00 w parafii Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie, a bp Grzybowski w parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie.

Pierwszy dzień wiosny w Warszawie - zobacz zdjęcia:

Od 5 pokoleń drapią pisanki wielkanocne