Spis treści
- 4 czerwca będzie dniem wolnym od pracy?
- Wigilia dniem wolnym od pracy?
- Dni wolne od pracy w Polsce - jak wypadamy na tle innych krajów Unii Europejskiej?
4 czerwca będzie dniem wolnym od pracy?
- Jest inicjatywa w tej chwili, żeby 4 czerwca też był dniem wolnym - zdradziła na antenie Polsat News wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej Aleksandra Gajewska z Koalicji Obywatelskiej.
O tym pomyśle zrobiło się głośno na początku czerwca tego roku, kiedy Stowarzyszenie Sieć Solidarności ogłosiło, że przygotowało projekt ustawy, który ustanawiał 4 czerwca dniem wolnym od pracy. Rozpoczęto wówczas zbieranie podpisów poparcia pod tą inicjatywą.
Jak się okazało temat jest wciąż żywy, o czym świadczą słowa wiceminister w telewizyjnym programie.
Przypomnijmy, że 4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne po II wojnie światowej. Ich przeprowadzenie było wynikiem rozmów Okrągłego Stołu, a miażdżące zwycięstwo obozu dotychczasowej opozycji i "Solidarności" przypieczętowało proces zmian polityczno-społecznych, które doprowadziły do powstania III Rzeczpospolitej.
Wigilia dniem wolnym od pracy?
Ostatnio głośno o nowych dniach wolnych zrobiło się za sprawą polityków Lewicy. Minister rodziny i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ogłosiła pomysł, aby ustanowić dniem wolnym od pracy 24 grudnia, czyli Wigilię Bożego Narodzenia. Projekt w tej sprawie trafił już do Sejmu. Poparcie zadeklarował już prezydent Andrzej Duda, od którego podpisu będzie zależeć wejście w życie nowego prawa - jeżeli oczywiście wcześniej poprze je sejmowa większość.
Politycy całą inicjatywę uzasadniają wyjątkową rolą, jaką odgrywa Wigilia w polskiej tradycji i kulturze oraz swego rodzaju fikcją pracy tego dnia, z jaką mamy do czynienia w wielu branżach i zawodach (powszechną praktyką jest tego dnia m.in. wcześniejsze zwalnianie pracowników do domu, również sklepy pracują krócej).
Co więcej, inicjatorzy pomysłu chcą, aby Wigilia była dniem wolnym jeszcze w tym roku. Z tym jednak nie zgadza się minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk z PSL, który już zapowiedział, że nie poprze wprowadzenia wolnej Wigilii już w tym roku, co argumentuje troską o interes pracodawców.
Dni wolne od pracy w Polsce - jak wypadamy na tle innych krajów Unii Europejskiej?
Obecnie w Polsce poza niedzielami dniami wolnymi od pracy jest 13 dni: 1 stycznia, 6 stycznia, Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny, 1 maja, 3 maja, Zielone Świątki (wypadają zawsze w niedzielę), Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada, pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia.
Polska jest pod tym względem w czołówce unijnej. Więcej dni wolnych od pracy mają m.in. Niemcy i Hiszpanie (po 14).
Zdecydowanie mniej wolnego mają z kolei Irlandczycy i Grecy (po 9).
Nowy budynek na dziedzińcu kampusu Uniwersytetu Warszawskiego: