wigilia

i

Autor: Unsplash / Anthony Cantin

Z kraju

Wigilia wolna od pracy? Sejm zdecydował ws. projektu

2024-11-08 19:21

Sejm zdecydował, że poselski projekt ustawy o ustanowieniu Wigilii dniem wolnym od pracy został skierowany do dalszych prac w dwóch sejmowych komisjach. Wcześniej posłowie odrzucili wniosek o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania projektu.

W piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy ustanawiającej Wigilię dniem wolnym od pracy. Autorzy projektu chcą, by przepisy obowiązywały już od tego roku. Projekt przygotowali posłowie Lewicy.

W dyskusji zgłoszone zostały wnioski o przejście do drugiego czytania projektu bez kierowania go do komisji oraz o skierowanie do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii prezydium Sejmu zaproponował, by projekt trafił nie do jednej komisji, tylko do dwóch: Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Gospodarki i Rozwoju.

Za skierowaniem projektu do dwóch komisji było 235 posłów, 215 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wcześniej posłowie zdecydowali o odrzuceniu wniosku Lewicy o niezwłoczne przejście do drugiego czytania projektu. Za wnioskiem Lewicy głosowało 213 posłów, 235 było przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Posłowie o wolnej Wigilii

Katarzyna Ueberhan (Lewica) podkreśliła, że Wigilia jest jednym z najważniejszych dni w polskiej tradycji, głęboko zakorzenionym nie tylko w religii, ale też w polskiej kulturze oraz, że wiele osób traktuje ją jako święto samo w sobie. Wskazała, że praca w Wigilię może utrudniać lub wręcz uniemożliwić wzięcie udziału w rodzinnym spotkaniu, szczególnie jeśli wymaga to podróży w odległe miejsce.

W trakcie dyskusji Jan Mosiński (PiS) podkreślił, że godne uwagi jest to, że posłowie szukają różnych możliwości i sposobów, by równoważyć pracę codzienną i aktywność zawodową z czasem wolnym. - Pod tym względem oczywiście można pochylić się na projektem posłów Lewicy - powiedział Mosiński.

Dorota Marek (KO) podkreśliła, że idea projektu jest istotna, a omawiana ustawa przynosi korzyści dla osób pracujących w Wigilię. Według niej dodatkowy dzień wolny pozwoliłby im na odpoczynek i świąteczne przygotowania. - Z drugiej strony musimy brać pod uwagę szeroko rozumianą gospodarkę i pracodawców - podkreśliła. Dodała, że dodatkowy dzień wolny oznaczałby zmniejszenie przychodów w wielu sektorach gospodarki. Stanowiłoby to wyzwanie zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw. W imieniu klubu KO opowiedziała się za dalszym procedowaniem projektu "aby wraz z ekspertami, ekonomistami, przede wszystkim pracownikami i pracodawcami wypracować optymalne rozwiązania".

Także Trzecia Droga opowiedziała się za skierowaniem projektu od pracy do komisji i za dalszą jego analizą. Ryszard Petru (Polska 2050-TD) podkreślił, że gospodarka jest najważniejsza. - Łatwo się rozdaje prezenty, tylko kto za to zapłaci - powiedział. Nazwał projekt "wrzutka poselska, bez analizy kosztów dla gospodarki". Zaznaczył, że jeśli analizujemy wolną Wigilię, to trzeba się zastanowić z jakiego innego wolnego dnia zrezygnować. Jego zdaniem może to być 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli. Michał Pyrzyk (PSL-TD) przypomniał, że PSL w 2018 r. już złożyło projekt poselski o tym, by Wigilia była dniem wolnym od pracy. Przekazał, że klub będzie chciał skierować projekt do prac w komisji.

Michał Wawer (Konfederacja) podkreślił, że waga Wigilii jest bardzo duża i zasługuje na to, żeby celebrować ją również dniem wolnym od pracy. Według niego ważnym argumentem za przyjęciem ustawy jest to, żeby "zharmonizować rynek pracy z systemem edukacji", zaś argumentami przeciwko jest to, że Wigilia nie jest świętem w Kościele katolickim. Dodał, że przyjęcie ustawy spowodowałoby dodatkowe koszty dla gospodarki. Zaznaczył, że Konfederacja nie ma oficjalnego stanowiska wobec projektu oraz że nie będzie dyscypliny podczas głosowania.

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wskazała, że ustanowienie 24 grudnia dniem wolnym od pracy jest zmianą wyczekiwaną od lat. - To w końcu szansa, żeby prawo zaczęło nadążać za rzeczywistością - powiedziała. Zauważyła, że już teraz w wielu firmach i urzędach niewiele się pracuje, są organizowane świąteczne spotkania, wychodzi się wcześniej lub w ogóle się do pracy nie przychodzi. - Wciąż jednak dla wielu ludzi to przynajmniej teoretycznie jest to wciąż pracujący dzień - zaznaczyła. - Ten dzień dziś mamy szanse od pracy uwolnić, oddać go polskim rodzinom - dodała.

Ministra podała, że Wigilia jest od dawna dniem wolnym o pracy m.in. w Czechach, Słowacji, Litwie, Finlandii i Portugalii. - Gospodarki tych krajów nie zawaliły się przez to, że Wigilia jest dniem wolnym od pracy. I Polska gospodarka także się od tego nie zawali, bo koszty wprowadzenia tego projektu naprawdę będą znikome, za to niejedna polska rodzina stanie się silniejsza i po prostu szczęśliwsza - powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Poinformowała także, że z całej Polski "płyną entuzjastyczne głosy poparcia" dla projektu oraz że za projektem opowiedziały się OPZZ i "Solidarność". - Pomysł na silne poparcie społeczne ponad podziałami. Zdecydowana większość Polek i Polaków popiera tę ustawę - zaznaczyła. Przypomniała, że prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że podpisze procedowaną nowelizację.

Sonda
Czy Wigilia powinna być dniem wolnym od pracy?

Magiczny Botaniczny w Warszawie - edycja 2023/24 - zobacz zdjęcia:

Wzruszająca wigilia w Domu Artystów w Skolimowie.