Willa przy Modlińskiej 257 powstała prawdopodobnie na początku XX wieku dla Leona Hajdzionego. Pod tym adresem znajduje się budynek główny, a także dwie parterowe oficynki. Od 1914 do 1921 roku na parterze zabytku mieściła się szkoła, poczta, a także posterunek policji. Następnie przejął go Skarb Państwa, który utworzył tam ośrodek "Przystań" dla „moralnie upadłych” młodych kobiet. Prowadziły go siostry samarytanki. Kobiety uczyły się tam ogrodnictwa, prania, gotowania, haftu, szycia i tkactwa, co miało pomóc im wyjść na prostą. Podczas II wojny światowej w willi mieścił się z kolei magazyn broni Armii Krajowej, było to też schronienie dla Żydów. Po wojnie otworzono tam Państwowy Dom Specjalny dla przewlekle chorych, a w 1960 roku Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych. Później miejsce zmieniło swoją funkcję często, mieścił się tam m.in. sklep z narzędziami oraz biblioteka.
Willa na Białołęce jest nie do poznania. Jej remont jest na ostatniej prostej
Obecnie w willi trwa remont, który ma przywrócić ją do stanu z czasów świetności. Jego znaczna część została już zakończona, wykonano już ścianki działowe, wylewki oraz tynki. Na ukończeniu są instalacje: elektryczna, teletechniczna i sanitarna. Willa ma już także nowy dach,
Do zrobienie pozostały jeszcze prace konserwatorsko-restauratorskie przy zachowanych elementach dawnego wystroju tj: przy drewnianych stopniach schodów, balustradzie klatki schodowej, świadkach polichromii oraz fragmentach transferowanej polichromii, ceramicznej posadzek i kilku sztuk stolarki drzwiowej. A także montaż sufitów podwieszanych, malowanie ścian, wstawienie drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, ułożenie parkietów, wykończenie łazienek, klatki schodowej, montaż windy oraz odtworzenie polichromii. W międzyczasie trwa montaż okien.
Pracom konserwatorskim poddane będą m.in. relikty polichromii na ścianach i sufitach, lamperia i podsufitki na klatce schodowej, drewniane elementy schodów ze stalową balustradą oraz posadzki z terakoty i klepki dębowej. Odrestaurowane zostaną także dwa piece kaflowe. Odtworzone mają zostać też dwie ozdobne bramy od strony ul. Modlińskiej. Łączny koszt tej inwestycji to 7 milionów złotych. Jej zakończenie jest przewidywane na wiosnę tego roku.
Na Białołęce będzie nowe centrum lokalne
Po remoncie w budynku ma mieścić się Centrum Modlińska 257, czyli centrum lokalne, prowadzone przez Białołęcki Ośrodek Kultury. Mieszkańcy będą mogli tam się spotykać oraz brać udział w różnych aktywnościach. Miejsce to ma służyć do spędzenia wolnego czasu oraz dysponować bogatą ofertą kulturalną.
Willa w Warszawie przeszła metamorfozę. Zobacz zdjęcia: