Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?
Zegarki przestawiamy dwa razy w roku. Coroczna, nieprzerwana zmiana czasu obowiązuje od 1977 roku i miała spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego i oszczędność energii. Zmiana czasu z zimowego na letni wypada ostatnią niedzielę marca a z letniego na zimowy w ostatnią niedzielę października.
W 2023 roku zmiana czasu z zimowego na letni wypada w nocy z 25 na 26 marca. To właśnie wtedy przestawiamy zegarki z godz. 2:00 na 3:00. Ta zmiana spowoduje, że będziemy spać krócej, ale dzięki tej zmianie „szybciej” będzie się robić jasno. Większość z nas wstając do pracy, obudzi wschód słońca, a nie ciemność za oknem.
Warto pamiętać, że w większości urządzeń elektronicznych np. w telefonach czy na komputerach zmiana czasu dokona się samoczynnie. Przekręcanie wskazówek dotyczy głównie klasycznych zegarków mechanicznych. Warto też zmienić czas w zegarkach samochodowych starszych modeli, by nie spóźnić się do pracy.
Rezygnacja ze zmiany czasu w UE. Kiedy ostatni raz przestawmy zegarki?
Przeprowadzono szereg badań, które udowodniły, że zmiana czasu dwa razy w roku niewiele zmienia w rachunkach i zmiana cyklu dobowego ma często zły wpływ na mieszkańców UE. Możliwe, że niedługo przestawianie zegarków na czas letni i zimowy się skończy. Dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy się od kilku lat.
W tej sprawie przeprowadzono nawet konsultacje publiczne wśród Europejczyków w 2018 roku. Okazało się, że aż 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. We wrześniu 2018 roku zaproponowano rezygnację z sezonowych zmian czasu, niestety prace nad tym projektem przerwała pandemia. W 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził projekt dyrektywy dotyczący zaprzestania zmiany czasu na letni i zimowy. Obecnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi prace nad usystematyzowaniem prawnym tej zmiany. Jeśli nic nie przeszkodzi w pracach, to prawdopodobnie już 2026 roku po raz ostatni będziemy przestawiać zegarki.
Polecany artykuł: