Warszawa bez węgla. Podpisanie umowy.

i

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Władze Warszawy i Mazowsza chcą zaostrzyć przepisy antysmogowe. Jakie zmiany wprowadzą?

2020-02-26 16:12

W trakcie III Kongresu Czystego Powietrza Stołeczny Ratusz i Urząd Marszałkowski podpisały deklarację współpracy dotyczącą poprawy jakości powietrza w województwie. Dotyczy ona przede wszystkim odchodzenia od palenia węglem. Dodatkowo Urząd Marszałkowski pracuje nad nowym programem ochrony powietrza, który ma być wprowadzony do czerwca tego roku.

Samorząd Mazowsza w ramach prac nad nowym programem ochrony powietrza zlecił przygotowanie analiz, na podstawie których możliwe byłoby zaostrzenie przepisów uchwały. Ich celem było sprawdzenie ewentualnych efektów wprowadzenia zakazu spalania paliw stałych w Warszawie dla poprawy jakości powietrza w stolicy. Ogrzewanie paliwami stałymi miałoby wówczas być zastąpione w 50 proc. ogrzewaniem z sieci centralnego ogrzewania, a w 50 proc. gazowym. To oczywiście oznacza również całkowite odstąpienie od ogrzewania węglem. Wynik jest jednoznaczny – spadek wszystkich analizowanych zanieczyszczeń. I, co istotne, liczba osób narażonych na skażenie pyłem PM2,5 i jego konsekwencje spadłaby z 1,6 mln do 13 tys. osób! 

- Walka o czyste powietrze w stolicy jest moim priorytetem. Inwestujemy w ekologiczny transport publiczny, zieleń oraz wspieramy warszawianki i warszawiaków w wymianie tzw. „kopciuchów”. Chcemy wyeliminować węgiel używany w indywidualnych źródłach ogrzewania oraz wprowadzić zakaz palenia w kominkach i innych urządzeniach niebędących głównymi źródłami ciepła w dniach z prognozowanym przekroczeniem normy jakości powietrza. Zgodnie z przewidywaniami, będziemy mogli wdrożyć przepisy w IV kwartale 2023 roku. Natomiast już dziś mamy atrakcyjny program dotacyjny do ekologicznych źródeł ogrzewania. Warszawiacy, którzy w tym roku złożą wniosek do miasta o dofinansowanie likwidacji starego pieca, mogą liczyć na 100% pokrycia kosztów inwestycji – mówi prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

- Spalania węgla nie można zakazać z dnia na dzień. Wprowadzenie tak znaczącego zaostrzenia postanowień uchwały musi być dobrze przemyślane i racjonalnie realizowane. Cieszy nas deklaracja Warszawy o gotowości do zmian. My jako samorząd Mazowsza deklarujemy pomoc organizacyjną, ale też finansową w ramach środków unijnych i środków z budżetu województwa – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Quiz o smogu. Sprawdź, czy wiesz co cię truje - i jak się przed tym chronić!

Pytanie 1 z 12
Jak powstała nazwa zjawiska smogu?
Z czego składa się smog?