Piec i rekuperator

i

Autor: MPWiK: materiały prasowe

Wodociągi planują inwestycje, ale nie przewidują podwyżek za wodę

2021-01-28 20:02

W tym roku warszawski MPWiK czekają dwie duże inwestycje. Pierwszą jest instalacja nowych rekuperatorów, które służą do spalania osadów ściekowych. Drugą jest długo wyczekiwana budowa kolejnej nitki przesyłu ścieków pod Wisłą, co ma zapobiec kosztownym awariom, jakie miały miejsce w poprzednich dwóch latach.

Awaria czajki. Pomór ryb w Wiśle na Białołęce

Tymczasowe rozwiązania, kosztowne inwestycje

Zarówno rekuperatory jak i rury przesyłowe uległy w poprzednich latach awarii, co za każdym razem miasto kosztowało miliony złotych. Na usuwanie skutków awarii rur transportujących ścieki z "Czajki" MPWiK wydało ponad 64 mln zł. Zaledwie 1/30 tej kwoty za wywożenie niespalonego osadu ściekowego MPWiK musiało zapłacić firmom zewnętrznym, gdy awarii uległ rekuperator. Po awarii w 2018 roku został naprawiony, ale było to rozwiązanie tymczasowe.

Jak będzie wyglądał proces montażu nowych rekuperatorów? Zanim wykonawca przystąpi do bezpośrednich prac montażowych, 3 lutego 2021 r. zostanie wyłączona linia technologiczna nr 1, jednej z dwóch linii spalania. W czasie wymiany rekuperatora proces termicznego przekształcania osadów ściekowych będzie prowadzony na linii technologicznej nr 2. Po wygaszeniu pieca i wychłodzeniu urządzeń, tj. po ok. dwóch tygodniach oraz po wykonaniu prac przygotowawczych obejmujących demontaż części dachu, izolacji, elementów konstrukcji wsporczej, zostanie zdemontowany jeden z dotychczasowych rekuperatorów wraz z kanałami odprowadzającymi powietrze i spaliny. Następnie, w ich miejsce, zostaną zamontowane nowe urządzenia. Ze względu na gabaryty rekuperatora – 11 metrów wysokości oraz waga do 20 ton wraz z elementami towarzyszącymi, zapewnienie odpowiednich reżimów technologicznych oraz wykonanie badań weryfikujących poprawność wykonanych prac Wykonawca przewiduje, że operacja ta potrwa od dwóch do dwóch i pół miesiąca. Po tym czasie planowane jest uruchomienie wygaszonej linii spalania.

Aby sprawdzić, czy nowy rekuperator pracuje prawidłowo, przeprowadzony będzie ruch próbny całej linii spalania, łączny czas niezbędny do przeprowadzenia, uruchomienia i ruchu próbnego wyniesie ok. 2 tygodni. Dopiero po obserwacji pracy włączonej linii i potwierdzeniu prawidłowości jej działania, wykonawca przystąpi do wymiany drugiego z rekuperatorów, w sposób identyczny, jak w przypadku pierwszej z linii.Zakończenie prac zaplanowano na sierpień.

Wcześniej, bo jeszcze w czerwcu, ma być gotowa druga nitka przesyłu ścieków pod Wisłą. MPWiK wyłonił wykonawcę. Jeśli nie będzie sprzeciwu do tej decyzji, to umowa zostanie zawarta jeszcze na początku lutego - Chcielibyśmy, żeby przewiert był wykonany w tym półroczu. Czyli przed zakończeniem tego półrocza będziemy mieć drugą, niezależną instalację, która powiększa nam przepustowość i zmniejszy tym samym ilość zrzutów ścieków w czasie pogody deszczowej - mówi Renata Tomusiak, Prezes Zarządu MPWiK. Tylko w zeszłym roku w czasie awarii rurociągu przesyłowego od 29 sierpnia do 25 września do Wisły wpłynęło przeszło 5 mln m3 ścieków.

Podwyżek nie będzie

MPWiK zwróciło się do Wód Polskich z wnioskiem o ustalenie taryfy za wodę na najbliższe trzy lata. Podwyżek nie będzie, ale obniżek też nie. - Jest nas stać na trzy lata, mimo naszych istotnych inwestycji, złożyć wniosek o taryfę na niezmienionym poziomie. To nadal będzie 9,85 zł za m3 - mówi Renata Tomusiak. Poprzednia zmiana taryfy trzy lata temu pozwoliła na obniżenie stawki za wodę o 14%.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. U czy Ó? Wskaż poprawną pisownię. Dasz radę? 8/15 to absolutne minimum

Pytanie 1 z 15
Wskaż poprawną pisownię: