wędka

i

Autor: pixabay

Wędkarstwo

Wędkarze nie będą zadowoleni. Wody Polskie wydały komunikat

2025-01-03 12:32

Wędkarze, którzy amatorsko zajmują się połowem ryb, będą musieli się liczyć z dużymi zmianami. Do tej pory, aby móc łowić, wystarczyło zapłacić jednorazowo 250 złotych. Od 2025 roku wchodzą w życie nowe zasady. Jak teraz będzie wyglądała kwestia udzielania pozwoleń na połów ryb?

Spis treści

  1. Nowe przepisy dla wędkarzy
  2. Gdzie obowiązują nowe zasady dla wędkarzy?
  3. Karta wędkarska 2025

Nowe przepisy dla wędkarzy

W latach 2022-2024 obowiązywał program "Nasze Łowiska", dzięki któremu wędkarze mogli korzystać ze 130 łowisk za opłatą w wysokości 250 zł. Dotychczasowe przepisy obowiązywały w wybranych obwodach rybackich, gdzie gospodarkę wodną prowadziło Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie". Z początkiem 2025 roku program się zakończył, a wraz z nim nadeszły nowe zasady. Co to oznacza dla wędkarzy?

Aby móc amatorsko łowić ryby, będzie trzeba zdobyć pozwolenie od konkretnego regionalnego oddziału Wód Polskich. To oznacza, że jedynie na jego podstawie można wędkować w danym obwodzie rybackim. Jeśli chcemy łowić w obwodzie należącym do innego oddziału, trzeba uzyskać kolejne zezwolenie. "Wędkarzy zainteresowanych łowiskami udostępnionymi do amatorskiego połowu ryb zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych poszczególnych regionalnych zarządów gospodarki wodnej i zapoznania się z regulaminami i zasadami sprzedaży zezwoleń obowiązujących w roku 2025" - czytamy w komunikacie Wód Polskich.

Gdzie obowiązują nowe zasady dla wędkarzy?

Wcześniejsze zasady obowiązujące w Wodach Polskich stanowiły znaczące ułatwienie dla wędkarzy. Jak wcześniej podkreślało Państwowe Gospodarstwo Wodne, był to sposób na zachęcenie do amatorskiego połowu ryb. Teraz jednak niektórzy pasjonaci wędkarstwa będą mogli napotkać trudności, jeśli łowią w zbiornikach należących do różnych regionalnych oddziałów Wód Polskich. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie obwody rybackie należą do państwa, więc nie wszędzie nowe przepisy mają zastosowanie.

Karta wędkarska 2025

Na niektórych rzekach zbiorniki należą do rąk prywatnych lub samorządów lokalnych. To do nich należy decyzja, na jakiej zasadzie zezwolą wędkarzom na amatorski połów ryb. Najważniejsze dla pasjonata wędkarstwa jest jednak posiadanie stosownej karty wędkarskiej. Bez niej grozi nam mandat od 200 do 500 złotych.

Jak wyrobić kartę wędkarską? Polski Związek Wędkarski wyjaśnia, że należy najpierw uiścić stosowną opłatę, którą określa dany okręg PZW. Potem trzeba przystąpić do egzaminu - wystarczy w tym celu udać się do najbliższego koła lub okręgu PZW. Po zdanym egzaminie należy złożyć wniosek o wydanie karty do najbliższego starostwa powiatowego. Niezależnie od regionu trzeba również zapłacić władzom 10 złotych za wyrobienie karty wędkarskiej.

Wędkarze muszą też przestrzegać szeregu innych przepisów, jak m.in. zachowanie odpowiedniej odległości czy pilnowanie okresu ochronnego dla określonych gatunków ryb. Za złamanie tych zasad również można dostać mandat.

Dwa nowe mosty nad rzeką Świder i nad Kanałem Bielińskiego w Otwocku, zdjęcia:

Mimo dodatnich temperatur wędkarze wchodzą na lód